Veste tragică în lumea sportului! A murit fostul campion american de golf Doug Sanders

De: A. D.
Publicat: 13/04/2020 | 10:29

Celebrul jucător de golf Doug Sanders a decedat, duminică, la vârsta de 86 de ani, în Houston (Texas).

Doug Sanders a fost una dintre personalităţile spectaculoase ale circuitului profesionist (PGA). El a câștigat 20 de titluri în circuitul profesionist, printre care Openul Canadei, în 1956. A terminat pe locul secund în patru turnee majore, printre care şi Openul Marii Britanii 1970. Iar  în finalul parcursului de la St Andrews, Sanders a fost dor la o lovitură distanță de titlu împotriva oponentului său Jack Nicklaus,  a câştiga titlul, dar a ratat lovitura, finalul fiind unul spectaculos. (CITEȘTE ȘI: A MURIT FOSTUL MARE RABIN AL ISRAELULUI. FUSESE INFECTAT CU NOUL CORONAVIRUS)

Pe lângă performanțele profesionale, Doug Sanders a fost mereu remarcat și pentru ținutele vestimentare, acesta era extrem de elegant și acorda o atenți deosebită felului în care arată, astfel câștigând supranumele de „Păunul din iarbă” și o poziție fruntașă în clasamentul celor mai bine îmbrăcați sportivi din Statele Unite. (VEZI ȘI: VESTE TRAGICĂ ÎN SPORT. JUCĂTORUL CANADIAN DE HOCHEI COLBY CAVE A MURIT LA DOAR 25 DE ANI)