Victorie amicală în Austria obținută de România cu Chile!

Publicat: 01/06/2018 | 10:00
Constantin Budescu, de la nationala Romaniei, reactioneaza dupa inscrierea unui gol in timpul meciului de fotbal contra selectionatei Kazahstanului, din preliminariile Campionatului Mondial din 2018, disputat pe stadionul Ilie Oana din Ploiesti, joi, 5 octombrie 2017. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
România s-a impus în amicalul cu Chile, scor 3-2, într-un amical disputat în Austria în care Nicolae Stanciu și Constantin Budescu au strălucit peste toți ceilalți tricolori.

Fără Chiricheș, Pintilii, Răzvan Marin și Andone, titulari de regulă în formația lui Cosmin Contra, selecționerul l-a titularizat în premieră pe Cicâldău și le-a dat tricoul de titular și lui Nedelcearu și Nedelcu. „Triclorii” au început mai bine meciul și în minutul 13, Stanciu a reușit să înscrie după o acțiune pe cont propriu, finalizând spectaculos pentru 1-0.

În minutul 30, Castillo a văzut cartonașul roșu după ce i-a aplicat un cot în plină figură lui Toșca. După numai trei minute, chilienii reușesc să egaleze în urma unei lovituri libere executată de Valdes și finalizată de Maripa, acesta punctând cu o lovitură de cap din șase metri dintre Rotariu și Nedelcearu, 1-1 fiind și rezultatul cu care cele două echipe au inttrat la cabine.

Imediat după pauză, în minutul 52, Reyes înscrie pentru 2-1 după ce l-a depășit ușor pe Cicâldău.

Contra reacționează imediat și îl bagă în teren pe Constantin Budescu, iar mutarea dă imediat roade. În minutul 66 Chipciu interceptează o degajare greișită a portarului chilian, îi pasează lui Deac care restabilește egalitatea, 2-2. Finalul de meci îi aparține lui Constantin Budescu care în urma unei combinații cu Pușcaș reușește să-l învingă pe goalkeeperul chilian în minutul 84, stabilind și scorul final, 3-2.

Următorul test al „tricolorilor” va avea loc marți la Ploiești pe „Ilie Oană” cu reprezentativa similară a Finlandei. Duelul de la Ploiești dintre România și Finlanda va fi transmis în direct de Pro TV.