Victorie de aur pentru Astra cu echipa profesorului Pustai!

Publicat: 10/02/2018 | 07:00

Echipa pregătită de profesorul de matematică, Cristi Pustai, a început mai bine jocul şi a reuşit să deschidă scorul prin Rondon după 15 minute de joc. Bucuria oaspeţilor nu a durat însă decât cinci minute de joc Balaure restabilind egalitatea, scor 1-1. În minutul 37, Matei a înscris după o acţiune spectaculoasă, finalizând superb la colţul lung, după care în minutul 41 atacantul împrumutat de astrali de la CFR Cluj, Urko Vera a îndeplinit o simplă formalitate, reluând în plasă din cinci metri, stabilind şi scorul primului mitan.

În minutul 65 venezueleanul din atacul Gazului, Rondon a realizat dubla, scor 3-2. Moise a refăcut însă în minutul 76 diferenţa de două goluri punctând pentru 4-2. Scorul final al partidei a fost stabilit însă de Marius Constantin în minutul 82, fostul rapidist reluând cu o lovitură de cap în urma unui corner pentru 4-3, reuşita sa stabilind şi scorul final al partidei.

În urma acestui succes, Astra şi-a consoloidat locul 4 în clasament cu 41 de puncte, fiind aproape sigură de calificarea în play-off, giurgiuvenii având un avans de cinci puncte faţă de FC Botoşani care este pe locul 5 şi de şase faşă de Viitorul şi Dinamo, echipe aflate pe locurile 6 şi 7 cu 35 de puncte.

De partea cealaltă, în urma înfrângerii suferite, Gaz Metan Mediaş a rămas pe loc retrogradabil în Liga i, fiind cu 15 puncte pe locul 13 în Liga I, la trei puncte de Sepsi care se află pe locul 12 cu 18 puncte şi la nouă puncte de Chiajna aflată pe locul 11.