Victorie de prestigiu pentru Irina Begu la Seul! Românca e în sferturile de finală ale turneului!

Publicat: 21/09/2018 | 09:07
După ce a trecut în primul tur al turneului de tenis de la Seul, de germanca Mona Barthel, Irina Begu, jucătoare aflată pe locul 55 WTA demonstrează în continuare că se află în revenire de formă.

Compatrioata noastră a trecut cu 6-4, 6-3 de jucătoarea poloneză Agnieszka Radwanska (60 WTA) şi s-a calificat în sferturile de finală. Irina Begu s-a impus după un meci care a durat aproape două ore şi care a fost înterupt de două ori de ploaie şi chiar dacă poloneza se arată într-un declin de formă prelungit, rămâne o jucătoare importantă în circuitul WTA, iar victoria Irinei este remarcabilă.

Românca a avut raport pozitiv de lovituri câştigătoare / greşeli neforţate (27-25), reuşind să gestioneze perfect cele două întreruperi venite în momente favorabile.

În sferturi, Irina va juca împotriva favoritei nr. 3 la câştigarea trofeului, Maria Sakkari (Grecia, numărul 32 WTA).

Cele două se află în faţa celui de-al doilea meci direct. În prima confruntare, Irina s-a impus cu 6-1, 6-3, în 2016, la Miami.

În altă ordine de idei, perechea Alexandra Cadanţu/Diana Marcinkevica (România/Letonia) s-a calificat, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului ITF de la Saint-Malo, cu premii totale de 60.000 de dolari. Pentru Cadanţu şi Marcinkevica a fost al doilea meci într-o zi. Cele două sportive au fost adversare în optimi la simplu, câştigătoare fiind letona, scor 6-2, 5-7, 6-3. La dublu, românca şi colega ei s-au impus în sferturi în faţa perechii Catherine Chantraine/Eliţa Kostova (Belgia/Bulgaria), scor 6-4, 6-4.În semifinale, Cadanţu şi Marcinkevica vor întâlni cuplul Veronica Cepede /Irina Hromaceva (Paraguay/Rusia). Totodată,  Irina Bara a învins-o cu 6-2, 7-5 pe turcoaica Çagla Buyukaçkay şi s-a calificat în sferturi, unde o va întâlni pe georgiana Ekaterine Gogoridze.