Victorie dramatică la ultima fază pentru Universitatea cu CFR Cluj!

Publicat: 11/04/2022 | 07:03

Universitatea Craiova s-a impus dramatic, la ultima fază, scor 3-2 (1-1) în fața CFR Cluj, într-un meci contând pentru runda a IV-a a play-off-ului Ligii 1.

În faţa a aproximativ 23.000 de spectatori, „juveții” au deschis scorul prin mijlocaşul Alexandru Creţu (min.18). CFR Cluj nu a acuzat șocul reuşind egalarea în finalul primei reprize, prin botoșănenaul Mihai Bordeianu (min.43), 1-1 fiind și scorul cu care cele două echipe au intrat la cabine. Ardelenii au trecut în avantaj după pauză, punctând prin Claudiu Petrila (min. 57), după care, deliberat și de neînțeles, au făcut pasul înapoi în încercarea de a-și conserva avantajul până la final.

Or acest lucru avea să o coste scump pe campioană care s-a văzut egalată de olteni în minutul prin Jovan Markovic și chiar învinsă la ultima fază printr-o reușită semnată de croatul Ante Roguljic (min.90+6), care a punctat după doar cinci minute de când a fost introdus în teren.

S-a terminat 3-2 pentru Universitatea care și-a consolidat locul 3 în clasament cu 36 de puncte, apropindu-se la un punct de FCSB, care va juca astăzi cu FC Voluntari și la 9 lungimi de liderul CFR Cluj.

Runda viitoare, Universitatea se va deplasa la Ovidiu pentru duelul cu Farul Constanța în timp ce CFR Cluj se va duela în „Gruia” cu FCSB.