Victorie dramatică obținută de tricolorii lui Mirel Rădoi în Portugalia!

Publicat: 08/09/2018 | 15:24
Mirel Rădoi a debutat cu dreptul pe banca echipei naționale Under 21 a României. Tricolorii mici au învins în deplasare Portugalia cu scorul de 2-1, și au în acest moment șanse mari de a se califica la turneul final al Campionatul European de anul viitor, având în vedere că România mai are de disputat trei partide pe teren propriu.

Partida din Portugalia a fost plină de dramatism. Prima repriză a fost una echilibrată, cu o ușoară dominare teritorială a gazdelor. „Tricolorii” mici au reușit însă să absoarbă dominațția lusitanilor și să intre la cabine cu scorul de 0-0.

La șapte minute de la reluarea jocului, Cicâldău a deschis scorul din pasa lui Florinel Coman, în minutul 52, aceasta fiind cea de-a doua reușită a jucătorului Universității Craiova în tricoul naționalei de tineret.

„Tricolorii mici” și-au dublat avantajul după șase minute.  Lansat perfect de Dennis Man, Andrei Ivan a făcut 2-0 doar 6 minute mai târziu, pe un contraatac.

Finalul de meci a fost unul de-a dreptul interzis cardiacilor. Lusitanii au marcat în minutul 85 și puteau egala în prelungiri. În al optulea minut al prelungirilor, Portugalia a primit penalty, dar Ionuț Andrei Radu a apărat incredibil, partida terminându-se cu victoria tricolorilor cu scorul de 2-1.

După acest rezultat, tricolorii au luat prima opțiune la calificarea la Europeanul de anul viitor.

Dacă înving în toate cele 3 meciuri rămase de disputat, toate pe teren propriu, dintre care unul cu Liechtenstein, jucătorii pregătiți de Mirel Rădoi merg la Euro 2019.

Următorul meci al naționalei under 21 a României va avea loc marți la Ovidiu cu Bosnia.