Victorie in-extremis la Iași și UTA speră la play-off!

Publicat: 27/01/2021 | 23:04

Meci interzis cardiacilor astăzi în Liga 1 în Copou. Poli Iași a cedat cu 2-1 duelul susținut în cadrul rundei a 19-a în propriul fief cu UTA Arad, la capătul unui meci în care au avut avantaj aproape permanent pe tabela de marcaj.

Arădenii, care au pierdut în etapa precedentă acasă cu FC Argeş după două goluri încasate în ultimele minute, au reuşit acum să câştige în Copou la „indigo”.

Poli Iaşi a deschis scorul în minutul 9 prin Dylan Flores, scorul de 1-0 rămânând pe tabela stadionului din Copou până în minutul 90+2. În al doiela minut al prelungirilor, Erico Da Silva a punctat cu o lovitură de cap în urma unui corner executat de Roger. Arădenii aveau să dea lovitura la ultima fază a partidei, prin Ciprian Rus (min. 90+4), care a reluat în plasă mingea respinsă de portarul Laurenţiu Brănescu la lovitura de cap a lui Roger. S-a terminat 2-1 pentru UTA, arădenii acumulând 24 de puncte și urcând pe locul 9 în Liga 1. De partea cealaltă Poli Iași este pe locul 16, ultimul din clasament, cu 15 puncte.