Victorie istorică pentru Marseille în Cupa Franţei!

Publicat: 07/02/2018 | 07:00

După numai 20 de minute de joc, tabela arăta deja un incredibil 4-0, pentru ca la pauză diferenţa să fie de cinci goluri. În repriza a doua, jucătorii lui O.M. nu au cedat ritmul şi au mai punctta de patru ori în poarta adversarilor, partida terminându-se cu increibilul scor de 9-0. Pentru Marseiile au marcat în acest Luiz Gustavo (min.9), Payer (min.12), Ocampos (min. 16, 48, 71), Mitroglou (min. 20, 40, 81) şi N’Jie (pen. 89).

În sferturi s-a calificat şi PSG care s-a impus cu 4-1 în fieful celor de la Sochaux. Mbappe a dechis scorul după numai un minut de joc însă gazdele au reuşit să revină pe tabelă egalând în minutul 13 prin Martin. La cabine parizienii au intrat cu avantaj de un gol după reuşita din minutul 27 a lui Cavani. Dubla lui Di Maria din minutele 58 şi 62 aveau să stabilească scorul final al confruntării, PSG calificându-se în sferturi cu scorul de 4-1.

Într-un alt meci, Les Herbiers a învins în deplasare cu 3-0 Auxerre, calificându-se de asemenea în sferturi.

Astăzi în optimile Cupei Franţei sunt programate patru partide, capul de afiş fiind ţinut de confruntarea dintre Montpellier şi Lyon.