Victorie la limită pentru constănțeni în deplasare cu suedezii de la Malmo în Cupa EHF!

Publicat: 19/11/2018 | 07:00
Handbaliștii de la HC Dobrogea Sud Constanţa au învins în deplasare, formaţia suedeză HK Malmö, cu scorul de 23-22 (9-14), în prima manşă din turul al treilea al Cupei EHF la handbal masculin. Constănțenii au avur o repriză secundă de vis reușind să se impună la limită după ce la pauză erau conduși cu numai puțin de cinci goluri pe tabelă!

Meciul retur va avea loc la Constanţa pe 25 noiembrie, iar câştigătoarea din această dublă manşă se va califica în grupele Cupei EHF.

În Cupa Challeng la handbal masculin, CSM Bucureşti s-a calificat în optimi, după ce a învins, în cele două meciuri disputate la Bucureşti, formaţia cipriotă Panassos Strovolou cu 32-24 (17-10) şi 47-14 (23-9).

În schimb în Cupa EHF la hanbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea a ratat calificarea în faza grupelor, după ce a fost învinsă de formaţia daneză Herning-Ikast Handbold, cu scorul de 19-21 (10-14), în manşa retur din turul al treilea al competiţiei. În tur, Ikast a câştigat cu scorul de 22-16 (7-5), diferenţă suficientă în perspectiva calificării în grupe, pe care o obţine cu scorul general de 43-35. Celelalte ddouă reprezentante ale României în această competiție s-au calificat. SCM Craiova a învins cu 19-18 (10-9) echipa Borussia Dortmund (după 19-17 în tur), iar Măgura Cisnădie a învins pe teren propriu, scor 26-18 (10-10) echipa rusă Zvezda Zvenigorod. În tur, a fost 29-24 pentru rusoaice.

Rezultatele vin să confirme forma foarte bună a echipelor românești în cupele europene. De asemene, campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins clar în sala „Dinamo” din Capitală formaţia germană SG BBM Bietigheim, scor 32-24 (14-13), în ultimul meci din Grupa D a Ligii Campionilor și a terminat grupa pe primul loc urmând a juca în grupa principală din Champions League cu Györ, Thüringer şi Krim Ljubljana!