Victorie la „masa verde” pentru Viitorul după ce nocturna a cedat în Copou!

Publicat: 02/11/2020 | 15:34

Suspendat în minutul 55 la scorul de 2-1 pentru moldoveni, partida Poli Iași- Viitorul Constanța va fi câștigată la „masa verde” de dobrogeni ca urmare a problemelor organizatorice de la acest duel din runda a IX-a a Ligii 1.

Mai exact, în minutul 55 al partdei, la câteva secunde după ce gazdele au marcat al doilea lor gol, prin Răzvan Onea (54), nocturna s-a stins pentru a doua oară în acest meci, iar centralul buccureștean Horia Mladenovici a fluierat sfârșitul jocului. De notat ar fi că partida din Copou a început cu o întârziere de circa 50 de minute, din cauza problemelor de la instalaţia de iluminat a stadionului. Iniţial doar becurile de la doi stâlpi de nocturnă s-au aprins, iar apoi au pornit şi de la al treilea stâlp, astfel că jocul a putut începe. În minutul 55 însă nocturna a cedat definitiv și conform regulamentului, Viitorul va câştiga meciul cu 3-0 la „masa verde”.

„E trist pentru jucători, pentru munca lor, pentru că eram într-un moment bun. Prima repriză nu a fost una bună, pentru că recuperasem câţiva jucători şi se vedea lipsa lor de tonus. Însă după pauză am reglat aceste probleme. Am avut o reacţie bună, am arătat caracter şi am reuşit să întoarcem scorul. Din păcate, s-a întâmplat ce s-a întâmplat. Nu e de competenţa noastră, noi ne ocupăm doar de lucrurile strict sportive. Dar e frustrant să se întâmple aşa (n.r. – să piardă la masa verde). Am fost echipa care a condus jocul în a doua repriză, am revenit repede în avantaj… dar nu ştie nimeni, doar Dumnezeu ştie ce s-ar fi întâmplat până la final. Jucătorii sunt profesionişti, trebuie să înţeleagă că aceste lucruri fac parte din viaţă. Eu am trăit acest lucru şi cu PSG, dar atunci nu eram în avantaj când s-a întrerupt jocul. Putem considera, dacă ne încălzeşte cu ceva, că am fi pierdut jocul şi pe teren”, a declarat Daniel Pancu, antrenorul principal al moldovenilor.

Până la acest incident tabela de marcaj a fost schimbată în urma reușitelor semnate de Dzenan Zajmovic (min.51) și Răzvan Onea (min.55), respectiv Alin Dobrosavlevici (min. 20).

Cu cele trei puncte cucerite la „masa verde”, Viitorul acumulează 13 puncte și urcă pe locul 6 în Liga 1. De partea cealaltă, Poli Iași a rămas pe locul 13 cu 9 puncte.