Victorie la Mediaş şi câinii reintră în cursa pentru play-off!

Publicat: 05/11/2017 | 09:00

Titularizat de Vasile Miriuţă, atacantul Bokila a avut şansa golului în minutul 8, însă lovitura sa de cap a lovit transversala.

Atacantul avea însă să deschidă scorul în minutul 22, reluând din doi metri, dupa ce portarul Greab deviase şutul trimis de Salomao.

Câinii şi-au dublat avantjaul pe tabela de marcaj, cinci minute mai târziu, Paul Anton punctând de la punctul cu var în urma unui henţ halucinant făcut de Golubovic, sârbul având o interveţie de neînţeles pentru nimeni din stadion.

Singura ocazie a gazdelor în acest meci i-a aparţinut lui Bic în minutul 54, fotbalistul lui Cristi Pustai trimiţând peste poartă din poziţie foarte bună.

Acelaşi Bic avea să devieze în propria poartă în minutul 75, o minge centrata din corner, stabilind scorul la 3-0 pentru Dinamo.

În urma rezultatului, Dinamo a acumulat 24 puncte, „câinii” fiind pe locul 7 la doar un punct de Astra, echipă aflată pe ultimul loc de play-off, în timp ce Mediaşul a rămas pe locul 13, loc retrogradabil.

Iată echipele în Gaz Metan Mediaş- Dinamo, scor 0-3

Gaz Metan Mediaş: Greab- I. Cristea, M. Constantin, De Vriese (min. 35 R. Romeo)- Zderic, I. Neagu (min. 46 Chamed), Danci (min. 69 Curtean), Bic, Sg. Popovici- Olaru, Golubovic.

Antrenor: Cristian Pustai

Dinamo: Penedo- Romera, Nedelcearu, Katsikas, M. Oliva- Mahlangu, P. Anton (cpt)- Corbu (min. 69 Hanca), Rivaldinho (min. 70 Nascimento), Salomao (min. 84 Longher)- Bokila.

Antrenor: Vasile Miriuţă