Victorie la scor de neprezentare pentru FCSB la Botoşani!

Publicat: 11/12/2017 | 09:00

Gnohere a deschis scorul cu un şut pe jos din marginea careului în  prelungirile primei reprize, fructificând o minge întoarsa de Tănase, decarul FCSB-ului fiind însă în off-side, lucru pe care l-a semnalat la finalul partidei şi Costel Enache, antrenorul principal al moldovenilor.

Acelaşi Gnohere ratase cea mai mare ocazie a roş-albaştrilor în minutul 35, şutul său ocolind spaţiul porţii apărate de Alberto Cobrea.

Cu avantaj pe tabelă, roş-albaştrii au fost la timona jocului şi în al doilea mitan. La 15 minute de la reluarea jocului, Dennis Man a majorat avantajul celor de la FCSB cu o reluare cu stângul din faţa porţii. Coman a centrat din stânga, iar Gnohere şi Tănase au ratat intâlnirea cu balonul, care a ajuns la Man şi a fost impins în poartă.

Conduşi cu 2-0 elevii lui Costel Enache au căutat golul care să-i readucă în joc însăOlimpiu Moruţan a ratat şansa de a relansa partida, putiul minune al Botoşaniului, dorit de Gigi Becali, ratând de puţin golul.

Şi cum în fotbal ratările se răzbună, rezultatul final avea să fie stabilit de

Tănase în minutele de prelungire ale partidei.

Cu această victorie, FCSB a ajuns la 44 de puncte, fiind pe locul 2 la cinci punte de liderul CFR Cluj. Botoşaniul a rămas pe locul 4 cu 35 de puncte însă mai are avans doar uin punct faţă de Viitorul şi Astra, echipe aflate pe locurile 5 şi 6.

Iată echipele în FC Botoşani- FCSB, scor 0-3

FC Botoşani: Cobrea- Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat- Bordeianu, Tincu (min. 79 Rodriguez)- Roman, Moruţan, Buş (min. 69 Chitoşcă) – Popa (min. 60 Ciaccheri).

Antrenor principal: Costel Enache

FCSB: Niţă- Momcilovici, Larie, Bălaşa (min. 13 Nedelcu), Enache – Filip, Pintilii- Tănase, Achim (min. 58 Coman), D. Man- Gnohere (min. 71 Popescu).

Antrenor principal: Nicolae Dică