Victorie la scor pentru FCSB în epilogul rundei a VIII-a a Ligii 1!

Publicat: 27/10/2020 | 08:35

FCSB s-a impus la scor, 5-0 (4-0) în ultimul meeci programat în rudna a VIII-a a Ligii 1 pe „Național Arena” în fața FC Hermannstadt.

„Roș-albaștrii” au avut o primă repriză de vis reușind, șu pe fondul greșelilor hilare ale defensive ardelenilor, să puncteze de patru ori în primele 35 de minute prin Iulian Cristea (min.3), Dennis Man (min.11), Sergiu Buş (min. 32) și Olimpiu Moruţan (min. 34). Scorul final al confruntării a fost stabilit de Florin Tănase (min.72).

De partea cealaltă, sibienii, care până la duelul de pe „Naționa Arena” aveau în cont doar un singur eșec, și acela la limită cu CFR Cluj, scor 1-0, au avut o bară, prin Jo Santos (miin. 52), din lovitură liberă.

Pentru FCSB aceasta este cea de-a treia victorie consecutivă, „roș-albaștrii” clasându-se cu 18 puncte pe locul 2 la trei lungimi de liderul Universitatea Craiova, oltenii cedând surprinzător în această etapă pe teren propriu cu Academica Clinceni. Podiumul în Liga 1 este completat de CFR Cluj, formație care are tot 18 puncte dar un golaveraj inferior. De partea cealală FC Hermannstadt a căzut pe locul 11 cu 10 puncte, ultimele trei locuri din clasament fiind ocupate de Dinamo și FC Argeș, ambele cu câte 5 puncte și Astra cu 4 puncte.