Victorie lejeră cu moldovenii și FCSB urcă pe primul loc în Liga 1!

Publicat: 08/11/2020 | 10:42

FCSB a urcat pe primul loc în clasamentul Ligii 1, după ce a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 4-1 (1-1) pe „Arena Naţională” din Bucureşti, într-un meci din etapa a X-a a campionatului.

Moldovenii fără mai mulţi jucători, dintre care patru infectaţi cu COVID-19, au deschis scorul prin Eduard Florescu (min. 19), cu un şut din afara careului, dar FCSB a egalat imediat, prin Dennis Man (min.21), după o mare gafă a lui Alin Şeroni, care a pierdut mingea în propriul careu.

FCSB s-a desprins după pauză în decurs de doar trei minute prin golurile marcate de Florin Tănase (min. 51 – penalty), după un fault comis de Alexandru Ţigănaşu la Olimpiu Moruţan şi Dennis Man (min. 53). Tabela a fost închisă de același Florin Tănase în minutul 71, cu o execuţie superbă, din lovitură liberă fără nico replică pentru Hancik.

„Am avut o primă repriză cu un început ezitant. E important că am revenit rapid, că am egalat rapid. Cred că în repriza a doua am controlat jocul. E o victorie importantă pentru noi, în momentul de faţă. Tănase şi Man sunt într-o formă bună, însă vreau să remarc jocul întregii echipe, mai ales în repriza a doua. Ne-am gândit că putem ajunge pe primul loc, dar acum e important să ne menţinem aici. Fiecare meci va fi foarte dificil. Mă bucură evoluţia noastră, campionatul e lung, mai sunt multe meciuri de disputat şi mai pot apărea surprize”, a declarat Toni Petrea, antrenorul principal al „roș-albaștrilor”.

Pentru FCSB aceasta este cea de-a cincea victorie consecutivă şi este echipa cu cel mai bun atac din Liga I, cu o medie de 2,8 goluri pe meci. Cu 24 de puncte, „roș-albaștrii” au egalat Universitatea Craiova la puncte dar au trecut pe primul loc datorită golaverajului superior.

De partea cealaltă FC Botoşani a ajuns la cinci înfrângeri în ultimele şase etape, echipa lui Marius Croitoru fiind pe locul 10 cu 11 puncte.