Victorie muncită pentru CSM București în Champions League!

Publicat: 05/03/2018 | 08:32

CSM Bucureşti a învins formaţia daneză FC Midtjylland, cu scorul de 29-24 (13-12), în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa Principală I a Ligii Campionilor la handbal feminin.

În ciuda faptului că a oobținut o victorie clară, CSM Bucureşti a trebuit să se întrebuințeze serios pentru a-și trece îmn cont acest succces, având în vedere că în minutul 48 avea doar un gol în plus pe tabelă, 20-19. Acesta avea să fie momentul psihologic al partidei, una în care, Paula Ungureanu, cea mai bună de pe teren, a apărat dsituaţie de unu la unu cu Helene Hansen refuzându-le danezelor egalarea. După acest moment, campioana României a reuşit apoi patru goluri consecutive (24-19) şi a tranşat soarta partidei.

Echipa bucureşteană a făcut o primă repriză modestă, fiind condusă cu 4-2 (minutul 8), cu 7-3 (minutul  12), 8-5 (minutul 16) şi 12-11 (minutul 28), pentru ca la pauză „tigroaicele” să intre în avantaj, 13-12, graţie unui gol marcat din propria jumătate de Majda Mehmedović.

Pentru CSM au marcat Amanda Kurtovic şi Cristina Neagu câte şase goluri, Nathalie Hagman patru, Gnonsiane Niombla trei, Iulia Curea, Majda Mehmedović, Oana Manea, Isabelle Gullden câte două, Marit Frafjord şi Line Jorgensen câte unul.

În celelalte meciuri ale grupei, jucate în aceast etapă, NFH a fost învinsă acasă de Győr ETO cu 32-24, iar Rostov pe Don s-a impus la Ljubljana cu 35-26 în faţa echipei RK Krim Mercator.

În clasament, Győr ETO ocupă primul loc, cu 14 puncte, urmată de CSM Bucureşti, 13 puncte (+37), Rostov, 13 puncte (+33), NFH, 5 puncte, Krim Mercator, 5 puncte, FC Midtjylland, 4 puncte. Primele patru clasate se califică în sferturile de finală.

În ultima etapă, pe 10 martie, vor avea loc partidele Rostov – CSM Bucureşti, Győr ETO – Krim Mercator şi FC Midtjylland – NFH.