Victorie muncită pentru Simona Halep! Românca s-a calificat în optimile turneului de la Indian Wells!

Publicat: 12/03/2018 | 07:36

Simona Halep, singura jucătoare din România rămasă în competiție la turneului WTA de la Indian Wells, dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari, s-a calificat în optimile de finală ale turneului din California după victoria muncită obținută în 16-imile de finală ale turneului în fața jucătoarei  Caroline Dolehide cu scorul 1-6, 7-6 (3), 6-2.

După ce a produs una dintre surprizele turneului după ce a trecut în turul II de Dominica Cibulkova, locul 30 mondial cu scorul de 5-7, 6-4, 6-4, Caroline Dolehide, ocupă locul 165 WTA, a început mai bine meciul și și-a adjudecta primul set cu scorul de 6-1. Setul al doilea a fost unul extrem de echilibrat, cele două mergând cap la cap până în tie-break, unde numpprul unu mondial și-a dovedit clasa, impunându-se cu 7-3, împingând meciiul în decisiv. În setul trei, Simona Halep nu i-a dat nicio șansă jucătoarei de 19 ani, impunându-se cu 6-2.

„Mult respect pentru ea, este o jucătoare extraordinară şi a declarat Simona Halep, la interviul de pe teren.