Victorie norocoasă pentru campioană cu Rapid!

Publicat: 17/07/2022 | 08:25

CFR Cluj a câştigat cu mari emoţii duelul cu Rapid Bucureşti, scor 1-0 (1-0), de pe teren propriu, confrntarea contând pentru prima etapă a SuperLigii.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Yuri Matias (min.17), fundaşul brazilian, reluând din apropiere după un corner.

Giuleștenii puteau pleca cu un punct din Gruia dacă nu ar fi ratat ținta de la punctual cu var. În minutele de prelungire ale partidei, echipa lui Adrian Mutu a beneficiat de un penalty la ultima fază a meciului, acordat în urma consultării arbitrajului VAR, după un henţ comis de Ovidiu Hoban la o centrare a lui Alexandru Ioniţă II, însă portarul Cristian Bălgrădean a apărat şutul lui Alexandru Albu (min. 90+8).

Pentru campioană acesta a fost primul succes al sezonului într-un meci oficial, după trei partide consecutive fără succes, 1-2 în Supercupa României cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, 0-0 şi 2-2 (după prelungiri) cu Piunik Erevan, în primul tur preliminar al Ligii Campionilor, meci pierdut de ardeleni la penalty-uri.

Runda următoare, CFR Cluj se va deplasa în Bănie pentru disputa cu „U” Craiova 1948 în timp ce Rapid va primi în Giulești vizita rivalei FCSB.