Victorie pe linie! Toate cele 3 echipe romanesti au mers mai departe in play-off-ul Europa League! Vezi rezultatele complete

Publicat: 08/08/2013 | 23:39

Petrolul a invins Vitesse Arnhem, scor 2-1, si s-a calificat in play-off-ul Ligii Europa

Echipa Petrolul Ploiesti s-a calificat in play-off-ul Ligii Europa, dupa ce a invins, joi, in deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), formatia olandeza Vitesse Arnhem, in mansa secunda a turului trei preliminar al competitiei.

In mansa tur, cele doua echipe au remizat la Ploiesti, scor 1-1, astfel ca Petrolul s-a calificat mai departe cu scorul general de 3-2. Golurile partidei au fost marcate de Van der Heijden, in minutul 72, respectiv Boudjemaa, in minutul 21, si Grozav in minutul 90+5.

Pandurii a invins Hapoel Tel-Aviv, scor 2-1, si s-a calificat in play-off-ul Ligii Europa

Echipa Pandurii Targu Jiu s-a calificat in play-off-ul Ligii Europa, dupa ce a invins, joi, in deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), formatia israeliana Hapoel Tel-Aviv, in mansa secunda a turului trei preliminar al competitiei.

Cele doua echipe au terminat la egalitate mansa tur, scor 1-1, iar Pandurii Targu Jiu s-a calificat cu scorul general de 3-2.

Golurile gorjenilor au fost marcate de Eric ’34 si Ciucur ’50, in timp ce pentru gazde a inscris Damari, in minutul 21, din penalti.

Astra Giurgiu a remizat cu AS Trencin, scor 2-2, si s-a calificat in play-off-ul Ligii Europa

Echipa Astra Giurgiu s-a calificat in play-off-ul Ligii Europa, dupa ce a terminat la egalitate, joi, pe Arena Nationala din Bucuresti, scor 2-2 (0-0), cu formatia slovaca AS Trencin, in mansa secunda a turului trei preliminar al competitiei.

In tur, scorul a fost 3-1 in favoarea giurgiuvenilor, astfel ca Astra s-a calificat in play-off-ul Ligii Europa cu scorul general de 5-3.

Pentru Astra au marcat Ivanovski, in minutul 86, si Tembo, in minutul 89, in timp ce pentru AS Trencin au inscris Adi, in minutul 83, si Van Kessel, in minutul 88.

La meci au asistat aproximativ 1.500 de spectatori.

Pe parcursul primei reprize, cativa fani ai giurgiuvenilor au scandat „Pamant romanesc, Tinutul Secuiesc” si „Romania-i tara mea si nu vreau sa dau din ea”.