Victorie pentru CSU Craiova în Copou şi oltenii egalează la puncte FCSB!

Publicat: 15/10/2017 | 08:00

Partida a început foarte bine pentru Craiova care a reuşit să deschidă scorul prin Gustavo, acesta puntând în minutul 16 după o centrare perfctă a lui Burlacu, brazilianul reluând din prima la colţul lung fără nicio speranţă pentru goalkeeperul ieşenilor, Kelava.

Ieşenii au trecut pesteşocul primirii golului şi au fost aproape de a restabili egalitatea pe tabela de marcaj după numai un minut, dar Jo a ratat incredibil singur cu portarul Calancea.

În minutul 24 acealaşi Jo a ratat încă  o şansă de gol după pasa lui Sin, atacantul brazilian negăsind spaţiul porţii din situaţie de unu la unu cu portarul oaspeţilor.

În minutul 67, ieşenii auprofitat de un cadou din partea oltenilor, fundaşul Tiago Ferreira deviind în propria poartă o minge centrată în careu de ieşeni. Oltenii nu au ratat însă şansa de a egala FCSB în clasament şi au plecat cu toate cele trei puncte din Copou, graţie reuşitei din minutul 77 semnată de Alex Băluţă, decarul oltenilor fructificând o centrare a lui Martic.

Cu acest succes, CSU Craiova a ajuns la 29 de puncte în clasament şi a egalat la puncte FCSB, care în această rundă nu a reuşit decât un 0-0 pe terenul Voluntariului.

Iată echipele în CSM Poli Iaşi- CSU Craiova, scor 1-2

CSM Poli Iaşi: Kelava – Tiago Almeida (min. 82 Spătaru), Ov. Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka, Bădic (min. 58 Mendes) – Platini (min. 82 Ştefănescu ), Jo, Panţîru- A. Cristea.

Antrenor: Flavius Stoican.

CSU Craiova: Calancea – Kelic, Datkovic, Tiago Ferreira – Martic, Mateiu, Zlatinski (min. 38 Screciu), Bancu – Gustavo (min. 87 Briceag), Băluţă, Burlacu (min. 75 Roman).

Antrenor: Devis Mangia

Autor: Cristi P.