Victorie pentru locul 1 pentru FCSB în Oltenia!

Publicat: 30/10/2017 | 07:00

Golurile echipei lui Nicolae Dică în victoria din Oltenia au fost marcate de Gnohere (min.1), Teixeira (min.34), Fl. Tănase (min. 62), Budescu (min. 69) şi Fl. Coman (min. 83), pentru CSU Craiova punctând Burlacu (min. 66) şi Kelici (min. 72).

Partida a început practic de la 1-0, Gnohere deschizând  scorul după numai 44 de secunde, furctificând o pasă a lui Florin Tănase.

Echipa lui Dică a majorat diferenţa în minutul 33, când Teixeira a reluat superb din prima din 10 metri. Scorul a devenit 3-0 în minutul 62, Florin Zănase punctând dintr-o pasă a lui Alibec. Echipa lui Devis Mangia a redus din handicap în minutul 66, Burlacu profitând de o eroare a lui Larie, însă peste numai trei minute, Budescu a adus din nou un avantaj de trei goluri pe tabelă în dreptul roş-albaştrilor. Oltenii au dat din nou semne de revenire, Kelici reducând din nou din handicap în minutul 72, însă Florinel Coman, a reuşit în minutul 83 al concilea gol al roş-albaştrilor în acest meci, stabilind şi scorul final, 5-2.

Acesta a fost ultimul joc pentru CSU Craiova în exil la Severin, oltenii urmând ca următorul joc de pe teren propriu să-l susţină în faţa craiovenilor pe noul „Ion Oblemenco”. După această înfrângere CSU Craiova a rămas pe locul 3 cu 32 de puncte, oltenii fiind la două puncte de CFR Cluj, echipă aflată pe locul 2 şi la trei puncte de noul lider al Ligii I, FCSB.