Victorie pentru play-off obţinută de Astra la Chiajna!

Publicat: 20/11/2017 | 11:00

Partida a început cum nu se poate mai prost pentru astrali, cares-au văzut conduşi pe tabela de marcaj din minutul, ilfovenii deschizând scorul în minutul 14 dintr-o lovitură de la 11 metri prin golgeterul Paul Batin, acesta fructificând un penalty acordat de Istvan Kovacs după un penalty acordat în minutul 14 la faultul lui Bejan asupra lui Grădinaru.

Acelaşi Batin a ratat şansa de a realiza dubla câteva minute mai târziu ratând incredibil din poziţie de unu la unu cu David lazar.

În minutul 44, Astra avea să revină în joc,Nyuiadzi restabilind egalitatea cu o lovitură de cap după o gafă de zile mari a lui Bălgrădean, 1-1 fiind şi rezultatul după primele 45 de minute.

Astra a dat lovitura de graţie în minutul 52 prin Ioniţă, care a transformat o lovitură de la 11 acordată de Kovacs la intrarea imprudentă a lui Bălgradean asupra lui Nyuiadzi, reşita sa stabilind scorul final al confruntării.

Prin acest succes Astra şi-a consolidat locul 6 în clasament având în acest moment o distanţă de patru puncte de locul 7 ocupat de Dinamo. De partea cealaltă, Chiajna se află pe locul 11 cu 17 puncte, la cinci puncte de Sepsi, echipă aflată pe loc de baraj.

Iată echipele în Concordia Chiajna- Astra Giurgiu, scor 1-2:

Concordia Chiajna: Bălgrădean- Patache (min. 46 Manasse), Marc, Albu, Fota – Bucşa – Grădinaru, Babic, Bumba (min. 69 Bucurică), Cristescu – Batin.

Antrenor principal: Ion Moldovan.

Astra Giurgiu: Lazar- Belu, Bejan, Polczak (min. 46 Dandea), Stan- Nyuiazdi (min. 56 Moise), Seto, Mrzljak, Ioniţă- Gheorghe, Le Tallec (min. 70 Abang).

Antrenor principal: Edward Iordănescu.