Victorie senzațională obținută de Lewis Hamilton în Germania!

Publicat: 23/07/2018 | 10:51
Lewis Hamilton a reușit performanța de a câștiga Marele Premiu de Formula 1 al Germaniei, deși a plecat de pe locul al 14-lea al grilei de start.

Victoria obținută de Hamilton a fost a 80-a obținută în Formula 1 de Mercedes, care a urcat pe locul 4 în clasamentul all-time al constructorilor.  Principalul adversary al lui Lewis Hamilton, Sebastian Vettel, a condus cursa germană în mare parte, după plecarea din pole-position. Vettel a greșit însă decisiv la intrarea în turul 53, la scurt timp după apariția unei ploi ușoare și a îngropat monopostul în zona exterioară, cu pietriș.

În aceste condiții Hamiloton a Lewis Hamiltona  dus de unul singur cursa reușind să se impună. Acesta a fost urmat de coechipierul său, Valtteri Bottas și de Kimi Raikkonen.

După această victorie, Lewis Hamilton a redevenit lider în clasamentul general după cea de-a patra victorie germană, egalându-l în clasamentul all time pe Michael Schumacher.

În fruntea clasamentului Campionatului Mondial al piloțolor din Formula 1, Hamilotn are 188 de puncte, cu 17 mai multe decât Sebastiaan Vettel de la Ferrari și cu 57 peste Kimi Raikkonen, de asemenea de la Ferrari.

Urmatoarea etapă, Marele Premiu al Ungariei, se va desfășura week-end-ul următor.