Victorie senzaţională: Simona Halep e în semifinale la Australian Open, după ce a învins-o pe Karolina Pliskova

Publicat: 24/01/2018 | 08:27

Simona Halep s-a calificat în semifinalele Australian Open, fiind acum una dintre puţinele jucătoare în activitate care a reuşit să ajungă măcar o dată în penultimul act al tuturor turneelor de Grand Slam din circuitul profesionist.

Meciul din această dimineaţă nu a avut istoric: condusă cu 3-0 de cehoaică, Simona a revenit şi a câştigat următoarele 9 game-uri. La 6-3, 3-0 pentru ea, Pliskova a făcut câteva game-uri pe serviciul ei, dar fără a periclita şansele româncei, căci totul s-a terminat apoi cu un clar 6-3, 6-2 în favoarea jucătoarei noastre.

În semifinale, care sunt programate joi, adversara Simonei va fi nemţoaica Angelique Kerber. Aceasta s-a dovedit a fi cea mai în formă jucătoare a turneului până acum şi a demonstrat lucrul acessta şi în sferturi, când a învins-o cu 6-1, 6-2, în 51 de minute, pe americanca Madison Keys.

În cealaltă semifinală se dispută meciul dintre Elise Mertens şi Caroline Wozniacki.