Victorie spectaculoasă pentru PSV Eindhoven în Belarus în play-off-ul Champions League!

Publicat: 22/08/2018 | 07:42
PSV Eindhoven s-a impus spectaculos cu  3-2 în fieful lui BATE Borisov în manșa tur a play-off-ului Champions League. Campioana Olandei a luat astfel o opțiune importantă la calificarea în grupele Champions League, fiind greu de crezut că BATE va avea forța de a întoarce rezultatul și de a obține calificarea în returul din Olanda.

Într-un alt meci disputat în play-off-ul Champions League, Steaua Roșie Belgrad și RB Salzburg au terminat nedecis, 0-0 în manșa tur a play-off-ului Champions League, calificarea urmând a se decide săptămâna viitoare în Austria.

Duelul de la Belgrad a fost unul foarte disputat și echilibrat, remiza fiind una spectaculoasă.

Cele două echipe și-au creat numeroase ocazii de gol însă nu au găsit drumul spre poartăă, partida terminându-se nedecis 0-0. De remarcat că Salzburg a avut mai mult posesia mingii, însă sârbii au avut mai multe  ocazii de gol, raportul șuturilor pe poartă fiindu-le favorabil.

În ultimul meci care a avut loc ieri în play-off-ul Champions League,  PAOK Salonic, formație pregătită de tehnicianul român Răzvan Lucescu, a remizat, 1-1, pe „Da Luz” cu Benfica Lizabona şi are şanse mari de calificare în grupele Champions League.

În duelul de la Lisabona, grecii au fost dominaţi în prima repriză de Benfica. Atacantul spaniol al lusitanilor, Pizzi a avut câteva ratări, trimițând balonul chiar și în bara porții lui PAOK.  Pizzi a reușit în cele din urmă să-l învingă pe goalkeeperul Paschalkis în ultimul minut al primului mitan din penalty după ce arbitrul a dictatat lovitură de la 11 metri, după un fault al lui Mauricio asupra lui Fernandes.

În partea secundă, PAOK a echilibrat jocul şi a reuşit să egaleze. Amr Warda a marcat golul care poate cântări decisiv în economia acestei calificări pentru formația lui Lucescu jr.