Victorie uriașă pentru Sorana la US Open!

Publicat: 01/09/2021 | 08:15

Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a doua a turneului  US Open, ultimul de Mare Şlem al anului. Cotată cu șansa a doua în fața rusoaicei Veronika Kudermetova, cap de serie numărul 29, compatrioata noastră a etalat un joc consistent, reușind să câștige disputa cu 7-6 (5), 3-6, 6-0.

În vârstă de 31 de ani și clasată pe locul 39 WTA, românca a trecut de rosoaica cu șapte ani mai tânără după un meci care a durat două ore și două minute.

Cîrstea nu a început foarte bine meciul, fiind condusă cu 3-1 şi 4-2 în primul set, dar a reuşit să întoarcă scorul, ratând o minge de set la 5-4, pentru ca apoi să se impună în tiebreak.

În cel de-al doilea set, Kudermetova a făcut diferenţa cu un break reușit la 4-3 în favoarea sa. Decisivul a fost însă controlat total de Sorana, care a predate o adevărată lecție de tenis, impunându-se cu scorul de 6-0, în doar 25 de minute de joc.

A fost pentru a doua oară când Sorana Cîrstea  s-a impus în fața rusoaicei, precedanta dispută fiind în urmă cu șase ani în sferturi la Biarritz (ITF), scor 6-1, 6-4, în 2015.

Prin această performanță, Cîrstea şi-a asigurat un cec de 115.000 de dolari şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe americanca Shelby Rogers (28 ani, 43 WTA).

Sorana Cîrstea devine astfel cea de-a doua româncă calificată în turul doi după  Simona Halep, constănțeanca urmând a se duela astăzi pentru accederea în turul al treilea cu Kristina Kucova din Slovacia.