Victorie zdrobitoare obţinută de România contra Gibraltarului la Under 19!

Publicat: 15/11/2017 | 11:00

Golurile reprezentativei României Under 19 în acest meci au fost marcate de Măţan (min. 32, 43, 47, 65), Moldoveanu (min. 49, 82), T. Băluţă (min. 59) şi Micovschi (min. 70).

Graţie acestui succes selecţionata lui Adrian Boingiu va fi în urna favoritelor la tragerea la sorţi a Turneului de Elită, ultimul preliminar înaintea Campionatului European de anul viitor din Finlanda.

În jocul cu Gibraltar, selecţionerul Adrian Boingiu a mizat pe formula Costache- Vidrăşan, T. Băluţă, Podină- Neciu (min. 69 Moruţan), L. Gheorghe, Boboc, Merloi (min. 69 Micovschi)- Berci (min. 46 Sântean), R. Moldoveanu, Măţan (cpt.).

În celălalt meci al grupei, Grecia a câştigat cu 2-1 meciul cu Rusia la capătul unui joc pe care ruşii, care au condus pe tabelă, l-au terminat în dublă inferioritate numerică, Tiknizyan, cel care deschise scorul în minutul 21 şi Borodin, fiind eliminaţi în minutul 90 respectiv 90+7. Golurile grecilor în această victorie dramatică care i-a calificat de pe locul doi la Turneul de Elită au fost marcate de Siampanis (min. 45-pen.) şi Emmanouilidis (min. 77).

Prin statutul de favorită, România va evita la Turneul de Elită, care va avea loc între 19 şi 27 martie, echipe puternice ca  Spania, Portugalia, Germania sau Danemarca. Tagerea la sorţi a grupelor la Tuneul de Elită  va avea loc pe 6 decembrie la Nyon în Elveţia.