VIDEO Barcelona e „Regina Europei”! Catalanii au castigat finala Champions League!

Publicat: 28/05/2011 | 00:00

content channel

90.000 de oameni au asistat la un spectacol fotbalistic de inalta calitate. Finala Champions League le-a pus fata in fata pe proaspetele campioane din Anglia si Spania. Manchester United si Barcelona au demonstrat ca fotbalul poate fi ridicat la rang de arta.

Debutul de partida i-a gasit pe englezi in atac. Oamenii pregatiti de Sir Alex Ferguson au incercat sa dea lovitura inca din debutul partidei. Dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, primii care au lovit au fost spaniolii. „Creierul” Xavi a dat o pasa geniala, iar Pedro a indeplinit o simpla formalitate. Era minutul 27 si englezii din tribune erau redusi la tacere. Tiki – Taka Barcelonei nu a mai functionat atat de bine, iar de acest lucru a profitat „vulpoiul” Rooney. Atacantul lui Manchester a primit o pasa de la Ryan Giggs si a inscris cu un sut sec in dreapta lui Victor Valdes. La pauza s-a intrat la egalitate, 1-1.

Al doilea mitan l-a avut ca actor principal pe Leo Messi. Argentinianul a lovit in minutul 56 si a inclinat terenul spre poarta lui Van der Sar. Villa a pus cireasa pe tort cu o executie magnifica in minutul 71. Victor Kassai a refuzat un penalty celor de la Manchester United, lucru ce l-a infuriat pe Rooney. Nervii si lipsa de stralucire au dominat finalul partidei, care a incoronat-o pe Barcelona ca „Regina a Europei”.

Acesta este al treilea trofeu UEFA Champions League pe care gruparea catalana il castiga. Barca a mai castigat trofeul si in sezonul 1991-1992, dar atunci competitia se numea Cupa Campionilor Europeni.