Viitorul s-a făcut de râs cu Racing Union Luxembourg, dar s-a calificat în turul doi preliminar al Europa League!

Publicat: 20/07/2018 | 07:10

Formația Viitorul Constanța s-a calificat în turul doi preliminar al Europa League după ce a terminat la egalitate cu Racing Union Luxemburg, 0-0, la Ovidiu, în manşa secundă a turului întâi preliminar. Echipa lui Gică Hagi d-a calificat în turul următor grație victoriei obținute în Luxemburg, 2-0, iar în turul al doilea va juca cu olandezii de la Vitesse Arnhem.

Victoria cu 2-0 din Luxemburg, le-a fost suficientă elevilor lui Gică Hagi să o elimine pe Racing. Viitorul a înceut în forță partida de la Ovidiu dar Ianis Hagi a ratat deschiderea scorului, ratând din poziție unu la unu cu portarul (min. 12). Viitorul a marcat prin Drăguș în minutul 14 dar golul acestuia a fost anulat pentru off-side. După pauză cei care au forțat în atac au fost tot elevii lui Gică Hagi,  Măţan ratând în două rânduri în minutele 68 şi 79 șansa victorie. S-a terminat 0-0 iar cu 2-0 la general, Viitorul s-a calificat în turul doi preliminar, unde o va întâlni pe Vittesse, locul şase în Olanda, sezonul trecut.

În altă ordine de idei, vicecampioana României, FCSB va juca în turul doi preliminar din Europa League împotriva slovenilor de la Rudar Velenje, care au trecut în dublă manșă de Tre Fiori din San Marino cu scorul general de 10-0 (n.r. 7-0 în tur, 3-0 în retur).

Rudar Velenje a terminat sezonul pe locul 4 și are un lot de 4,4 milioane de euro. Vedetele adversarei vicecampioanei Romââniei, FCSB din turul al doilea preliminar al Europa League, echipă antrenată de Marijan Pusniksunt mijlocașul estonian Ilja Antonov și fundașii sloveni Klemen Bolha și Anze Pisek.