Villareal şi Espanyol merg în optimile Cupei! Rezultatele 16-imilor şi echipele calificate în optimile „Cupei del Rey”!

Publicat: 01/12/2017 | 07:00

După o primă repriză în care balonul efctiv a refuzat să intre în poartă, Villareal s-a descătuşat după pauză, Bakambu (min. 47, 62) reuşind să răstoarne scorul din tur. Rezultatul final al confruntării a fost stabilit prin golul marcat de Bacca în minutul 64.

O calificare spectaculoasă în optimi a obţinut şi Espanyol Barcelona. După 0-0 în tur la Tenerife, catalanii s-au impus cu 3-2. Acosta a deschis scorul în minutul 10 pentru oaspeţi, însă Moreno (min. 36-pen.) şi Granero (min.57) au întors rezultatul. Tabela s-a schimbat din nou în primul minut de prelungire când Garcia a dus scorul la 3-1 însă rezultatul final a fost stabilit la ultima fază a meciului, Juan Carlos reducând din handicap pentru 3-2, reuşita sa contând însă doar la capitolul statistică, Espanyol fiind echipa care s-a calificat în optimi. Surpriza s-aconsemnat la Sevilla unde Betis a pierdut cu 5-3 meciul cu Cadiz, fiind eliminată din cupă cu scorul general de 6-5!

Iată rezultatele returului 16-imilor „Cupei del Rey”

Leganes– Valladolid 1-0 (2-1)

Malaga- Numancia 1-1(1-2)

Celta Vigo– Eibar 1-0 (2-1)

Levante– Girona 1-1 (2-0)

Real Madrid– Fuenlabrada 2-2 (2-0)

Barcelona– Real Murcia  5-0 (3-0)

Real Sociedad- Club Lleida Esportiu 2-3 (1-0)

Sevilla– Cartagena 4-0 (3-0)