Villarreal produce surpriza în Champions League!

Publicat: 13/04/2022 | 08:28

Villarreal a produs cea mai mare surpriză a acestei ediții a acestei ediții a Ligii Campionilor, eliminând din competiție Bayern Munchen, una din principalele candidate la trofeu.

După ce în manșa tur a cedat cu 1-0 în Spania, bavarezii nu au reușit decât o remiză, scor 1-1, la Munchen, părăsind astfel competiția duoă 1-2 la „general”.

Bayern a dominat jocul, dar în prima repriză nu au reușit să treacă de blocul defennsiv al ibericilor.

Bavarezii au fost mai incisivi în debutul reprizei secund, reuşind să puncteze pe tabela de marcaj în minutul 52 prin golgheterul Lewandowski, din pasa lui Thomas Muller.

Pe final de meci, nigerianul Chukwueze, abia intrat în teren a marcat în minutul 88, stabilind și scorul final, 1-1.  „Submarinul galben”, va juca pentru a doua oară în semifinalele Champions League, după ediţia 2006.

În penultimul act, Villarreal o va înfrunta învingătoarea dintre Liverpool  și Benfica, returul dintre cele două terminându-se aseară după închiderea ediției. În tur, „cormoranii” s-au impus la Lisabona cu scorul de 3-1.