Voluntariul se impune spectaculos în Banat şi ia faţa Timişoarei!

Publicat: 10/02/2018 | 07:00

Avertizaţi de noul tehnician că adversarii îşi vor da viaţa pe teren şi vor face totul să demonstreze că eşecul din primul meci oficial, 0-4 cu CSM Poli Iaşi a fost doar un simplu accident, jucătorii bănăţeni nu au ţinut cont de sfaturile antrenorului şi tratându-şi cu un aer de superioritate adversarii, lucru care i-a costat enorm.

Ilfovenii au deschis scorul prin Adrian Bălan, în minutul 10, cu un şut din interiorul careului, după o preluare spectaculoasă, golul său fiind unul de-a dreptul de generic. Reuşita sa a fost cea care a făcut şi diferenţa în primul mitan, elevii lui Leo Groazvu neavând replică în faţa adversarilor. „Încărcaţi” pozitiv de „dulăul de serviciu”, autcaracterizarea pe care Leo şi-a făcut-o la conferinţa de presă, bănăţenii au reuşit să egaleze prin Popovici, acesta punctând cu un şut din interiorul careului după o bâlbă în defensiva ilfoveană.  Leo Grozavu a mutat inspirat introducându-l pe Artean, iar acesta avea să-i aducă pe bănăţeni  în avantaj în minutul 69, cu un şut superb de la 20 de metri, scor 2-1. Bucuria elevilor lui Grozavu nu a durat decât două minute, Adrian bălan reuşind dubla cu un şut din interorul careului. Bălan a avut şansa hattrick-ului în minutul 82 după un penalty obţinut de Petre Ivanovici, însă a rarat de la punctul cu var, scorul rămânând 2-2.

Cu remiza nu a fost de acord însă Ionuţ Voicu care a reluat spectaculos pe spate din opt metri în prelungirile partidei, aducând victoria formaţiei lui Claudiu Niculescu.

Cu cele trei puncte, ilfovenii au trecut în faţa bănăţenilor urcând pe locul 9, cu 28 de puncte, în timp ce ACS Poli Timişoara a căzut pe locul 10, cu 26 de puncte.