Sferturi de finală Australian Open 2021 » Serena Williams – Simona Halep, la episodul cu numărul 13

Publicat: 15/02/2021 | 13:25
MELBOURNE, AUSTRALIA - JANUARY 21: Simona Halep of Romania gestures competing against Serena Williams (not seen) of USA during Australian Open 2019 Women's Singles match in Melbourne, Australia on January 21, 2019. Serena Williams won the match against Simona Halep 2-1 in three sets. (Photo by Recep Sakar/Anadolu Agency/Getty Images)

Marți, nu mai devreme de ora 10:00 – ora României, va avea loc disputa dintre Serena Williams și Simona Halep, din cadrul sferturilor de finală ale primului Grand Slam din 2021, Australian Open.

Serena Williams – Simona Halep, episodul 13

Cele două jucătoare s-au întâlnit până în prezent de 12 ori în circuitul feminin. Sportiva din Statele Unite ale Americii conduce meciurile “directe” cu scorul de 9-3. Totuși, cel mai recent meci dintre acestea a fost câștigat de jucătoarea din Constanța, 6-2, 6-2 în finala Wimbledo 2019, atunci când Simona și-a trecut în palmares al doilea trofeu de Grand Slam din carieră.

Pentru a se califica în aceasta faza a competiției, Serena Williams le-a depășit pe Siegemund, Stojanovic, Potapova și Sabalenka, aceasta din urmă fiind singura jucătoare ce i-a “furat” un set legendei de peste ocean. De asemenea, Halep a dispus de Cabrera, Tomljanovic, Kudermetova și Swiatek în drumul spre sferturile de finală. Spre deosebire de adversara sa, Halep a cedat câte un set atât cu Tomljanovic, cât și cu Swiatek.