Wozniacki o aşteaptă pe Halep în finala de la Melbourne!

Publicat: 25/01/2018 | 07:00

Wozniacki a dominat-o pe Mertens, experienţa şi diferenţa de valoare fiind net în favoarea ei. Daneza a trecut de Mertens la capătul unui meci care a durat o oră şi 30 de minute.

Numărul 2 mondial a început jocul foarte bine reuşind la 2-1 primul break, care i-a fost suficient pentru a tranşa primul set cu scorul de 6-3. Al doilea set a avut acelaşi tipar ca primul. La 2-2 Wozniacki a făcut break însă la 5-4 când servea pentru set şi meci şi-a pierdut serviciul. S.-a ajuns în tie-breack unde daneza a jucat mult mai bine decât adversara sa din Belgia impunându-se cu 7-2 şi adjudecându-şi astfel setul cu 7-6 şi meciul în două seturi, mergând în finală.

Prin calificarea în ultimul act la Melbourne, Caroline Wozniacki este singura jucătoare care după Australian Open îi poate lua locul în topul mondial WTA comaptrioatei naostre Simona Halep. Rocada între cele două s-ar putea produce doar în cazul în care daneza obţine un rezultat mult mai bun decât Simona Halep. În finala ediţiei din acest an a primului turneu de mare şlem al anului de la Melbourne, Caroline Wozniacki va juca împotriva învingătoarei celei de-a doua semifinale dintre Simona Halep – Angelique Kerber care are loc tot astăzi.