Wozniacki scoasă din joc de la Roland Garros de Kasatkina!

Publicat: 05/06/2018 | 10:10
Daneza Caroline Wozniacki, numărul doi mondial în tenisul feminin, a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina cu 7-6 (5), 6-3, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros.

Rusoaica Daria Kasatkina, cap de serie 14, a obţinut victoria într-o oră şi 57 de minute de joc efectiv, meciul fiind reluat de la scorul de 3-3 în setul secund, după ce fusese întrerupt duminică din cauza întunericului.

În vârstă de 21 de ani și numărul 14 mondial, rusoaica Daria Kasatkina a obţinut a treia sa victorie în acest an în faţa danezei, după cele de la Sankt Petersburg, 7-6, 6-3 în sferturi, şi în optimi la Indian Wells, cu 6-4, 7-5. Caroline Wozniacki, 27 de ani, care a câştigat primul turneu de Mare Şlem al anului, Australian Open, după o finală cu Simona Halep, a câştigat singurul său duel cu Kasatkina, 6-2, 7-5, în 2017, în primul tur la Dubai.

În sferturi, Kasatkina o va înfrunta pe americanca Sloane Stephens (25 de ani, 10 WTA), a zecea favorită.

Scorul meciurilor directe este egal, 1-1, după ce Stephens s-a impus în 2016, în sferturi, la Charleston, cu 6-1, 5-7, 7-5. Kasatkina a învins anul acesta la Indian Wells, în turul al treilea, cu 6-4, 6-3.

În celălalt sfert de finală al zilei de la Roland Garros, americanca Keys se va duela cu ucraineanca Putinteva. Câștigătoarele celor douăă sferturi de finală programate astăzi la Roland Garros se vor duela în semifinale pentru un loc în ultimul act al competiției.

Pe cealaltă parte de tablou, Maria Şarapova se va confrunta în sferturile de finală cu Garbine Muguruza iar Simona Halep cu Angelique Kerber. Câștigătoarele acestor două sfeturi programatte mâine se vor duela în semifinale.