Wozniacki şi Svitolina o aşteaptă pe Halep în sferturi la Melbourne!

Publicat: 22/01/2018 | 07:00

În sferturi, Wozniacki o va avea ca adversară pe spanioloaica Carla Suarez Navarro care a eliminat-o la mare luptă pe estonianca Anett Kontaveit cu 4-6, 6-4, 8-6.

Nici Elina Svitolina nu a avut o misiune prea dificilă. Ea a trecut în 57 de minute, tot cu 6-3, 6-0 de cehoaica Denisa Allertova, locul 130 mondial. În sferturi, ucraineanca o va întâlni pe belgianca Elise Mertens, care în optimi a învins-o pe croata Petra Martic scor 7-6 (5), 7-5.

În sferturi s-a calificat şi Angelique Kerger. Jucătoarea din Germania, cap de serie numărul 21 la Melbourne a trecut în trei seturi, scor 4-6, 7-5, 6-2 de jucătoarea din Taipei, Su-Wei Hsieh la capătul unui meci care a durat două ore şi 11 minute.

De asemenea americanca Madison Keys, cap de serie numărul 17,  a trecut în optimi de franţuzoaica Caroline Garcia cu scorul de 6-3, 6-2 după un joc care a durat doar o oră şi zece minute. Americanca se va duela în sferturile de finală pentru un loc care va asigura prezenţa în careul de aşi de la Melbourne cu nemţoaica Angelique Kerber.

În ultimul sfert de finală se vor duela câştigătoarele partidelor din optimi dintre Halep şi Osaka respectiv Pliskova şi Strycova, partide care se vor desfăşura astăzi la Melbourne.