Zi neagră pentru fotbalul românesc » FCSB, Universitatea și Sepsi părăsesc Europa!

Publicat: 30/07/2021 | 00:47

Zi neagră pentru fotbalul românesc. Toate cele trei repezentante ale României în Conference League, FCSB, Sepsi OSK Sf. Gheorghe și Universitatea Craiova au părăsit Conference League în turul doi preliminar.

FCSB a cedat la loviturile de departajare cu Șahtior Karagandy în Armenia, scor 3-5. „Roș-albaștrii” nu au reușit să-și valorifice avantajul din tur, scor 1-0, Șahtior impunându-se în timp regulamentar cu 2-1. Cum în prelungiri egalitatea s-a menținut, s-a trecut la executarea loviturilor de la 11 metri, unde câștig de cauză a avut echipa din Kazahstan.

Tot la penalty-uri a fost eliminată și Sepsi. După 0-0 în Slovacia, în returul de la Sf. Gherghe a fost 1-1 la sfârșitul celor 90 de minute regulamentare, în prelungiri rezultatul rămânând neschimbat. La 11 metri, cu Spartak s-a impus cu 4-3.

Cea de-a treia reprezentantă a României în Conference League, Universitatea Craiova, nu a avut nici măcar șansa penalty-urilor, terminând 0-0 în Bănie cu FK Laci, albanezii calificându-se cu 1-0 la general după victoria din tur.

În urma rezultatelor consemnate în cupele europene, singura reprezentantă a României rămasă în competiție este CFR Cluj. Campioana va juca marți în prima manșă a turului trei preliminar al Champions League cu Young Boys Berna, returul fiind programat în Elveția pe 10 august în Elveția.