Zlatko Dalic, după calificare în finală: „Ce au reușit jucătorii mei e fantastic!”

Publicat: 12/07/2018 | 09:36
Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor, pe Stadionul „Lujniki” din Moscova, în a doua semifinală a turneului final din Rusia.

Pentru Croaţia au marcat Perisic (minutul 68) şi Mandzukic (minutul 109), iar pentru Anglia a înscris Tripper (minutul 5).

Selecționerul Zlatko Dalici a declarat după această mare performanță că accederea în finală a elevilor săi este pe deplin meritată.

„Le-am zis băieților că nu sunt normali. Vom sărbători în seara asta și vom fi campioni dacă vrea Dumnezeu. E o finală meritată, le mulțumesc băieților că au făcut tot posibilul să câștige. Ce au făcut azi e absolut fantastic! Cum au alergat, cum au luptat, au făcut istorie. Vă mulțumesc tuturor din Moscova, Croația, Bosnia și din toată lumea. Sper că toată lumea e fericită, e exact ce merita această echipă a Croației. Nu ne-am spus încă ultimul cuvânt, o luăm pas cu pas și mergem tot înainte. Am spus că o să stăm în Moscova până în ultima zi și acum vrem să plecăm acasă cu titlul mondial„, a declarat Zlatko Dalici, selecționerul Croației.

Anglia a deschis scorul în minutul 5 prin Trippier dintr-o lovitură liberă. Croaţia a egalat în minutul 68, când Perisic a marcat din centrarea lui Vrsaljko, pentru ca în minutul 109, Perisic să se înalţe în careu, să trimită către Mandzukic, care a tras în poartă pe lângă Pickford.

Reprezentativa Franţei va evolua contra selecţionatei Croaţiei, duminică, în finala Cupei Mondiale, de la Moscova. Meciul este programat pe Stadionul „Lujniki”, de la ora 18:00.

Sâmbătă, de la ora 17:00, la Sankt Petersburg, în finala mică, Belgia şi Anglia vor lupta pentru locul 3.