Barcelona, debut cu stângul în 2020 » „Extratereștrii” rămân lideri dar au pierdut avantajul în fața „galacticilor” » Rezultatele și clasamentul în La Liga!

Publicat: 05/01/2020 | 10:27

Prima rundă programată în acest an în La Liga, etapa cu numărul XIX, a adus și primele mari surprize.

Biletul Zilei » Derby-ul Sporting Lisabona- FC Porto, cheia reușitei de astăzi!

Barcelona a început cu stângul noul an, echipa lui Valverde fiind ținută în șah de Espanyol în deplasare, scor 2-2.

Espanyol a condus pe tabelă și a avut avantaj la pauză după golul lui David Lopez, însă Suarez și Vidal au întors scorul în al doilea mitan. Trupa lui Valverde a ratat victoria fiind egalată în minutul 88, Wu Lei punctând pentru 2-2, semnând astfel prima mare surpriză a anului în La Liga.

De semieșecul lui Messi & co a profitat din plin Real Madrid care s-a impus în depasare la Getafe la scor de neprezentare, 3-0.

În urma acestor rezultatele ambele formații au acumulat câte 40 de puncte și se află pe primele două locuri ale clasamentului în La Liga, catalanii fiind lideri cu un  golaveraj superior.

Pe locul 3 în La Liga a urcat Atletico Madrid, formație care a profitat de semieșecul celor de la Sevilla din debutul anului, egalând viitoarea adversară a CFR Cluj la puncte.

Orima rundă programată îmn acest an în La Liga continuă astăzi cu ultimele patru partide. Ziua va fi deschisă de duelul dintre Granada- Mallorca, urmând ca în ultimul meci al etapei, Celta Vigo să se dueleze pentru punctele puse în joc cu Osasuna.