David Popovici face furori în Italia. Ce s-a întâmplat în prima cursă de la Sette Colli

Publicat: 24/06/2023 | 17:56
David Popovici a debutat în forță la Sette Colli Trophy / Sursă Foto: Facebook

David Popovici (18 ani) participă în acest weekend la Sette Colli Trophy, una dintre cele mai vechi întreceri de înot din lume. După cum era de așteptat, David și-a respectat statutul și a obținut o primă performanță la Roma. Sâmbătă dimineață, el s-a calificat spectaculos în finala probei de 100 de metri liber.

În vederea pregătirii pentru Campionatele Mondiale de la Fukuoka, din perioada 23-30 iulie, David Popovici participă în acest weekend la Sette Colli Trophy, una dintre cele mai vechi întreceri de înot din lume.

(VEZI ȘI: David Popovici a decis la ce facultate va studia după ce a luat BAC-ul. „Urmează să intru într-o nouă etapă a vieții mele”)

David Popovici a debutat în forță la Sette Colli Trophy

Campion mondial și european la 100 și 200 de metri liber, David Popovici este vedeta incontestabilă a competiției din capitala Italiei. El și-a respectat statutul și a debutat în forță în acest concurs.

Sâmbătă dimineață, David s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber, cu timpul de 48.35 secunde. Românul și-a câștigat seria, el fiind urmat de Breno Correia și Lorenzo Zazzeri, ambii terminând cu timpul de 48.95 secunde . În plus, timpul obținut de David a fost cel mai bun din toate seriile. Al doilea cel mai bun timp a fost obținut de Matthew Richards. Acesta a câștigat seria 8 în 48.36 secunde.

Sâmbătă seară, de la ora 20:10, David Popovici va concura în finala probei de 100 de metri liber. Cursa va putea fi urmărită live pe TVR Info.

Foro Italico, unul dintre locurile preferate ale lui David Popovici. „Iubesc acest bazin!”

David Popovici se află la a treia experiență consecutivă în bazinul de la Foro Italico. În anul 2021, el a concurat aici în cadrul Campionatelor Europene de juniori, reușind să câștige trei medalii de aur, la 50, 100 și 200 de metri liber, dar și una de argint, cu ștafeta de 4×100 de metri liber. Totodată, David a stabilit și cel mai bun timp al sezonului la 100 de metri liber. Acela a fost momentul în care David Popovici a intrat pentru prima dată în atenția presei internaționale. Anul trecut, David a concurat la Foro Italico în cadrul Campionatelor Europene de seniori. El a câștigat într-o manieră fabuloasă proba de 200 de metri liber, iar în cea de 100 de metri liber a bifat un nou record mondial, cu timpul de 46,86 s.

În cadrul conferinței de presă organizate înaintea Sette Colli Trophy, David Popovici a dezvăluit că este extrem de încântat să concureze din nou la Foro Iatlico, bazin de care este extrem de atașat.

„Iubesc acest bazin! Prima oară când am venit aici aveam doar 16 ani, eram un băiețel atunci, încă sunt tânăr, dar nu mai sunt un copil. Am amintiri grozave și sper să-mi fac și altele aici!

Să câștig nu e niciodată parte din plan când merg la o competiție. Ideea este să fiu bun în fiecare zi, la antrenamente, să fac o cursă de calitate, indiferent de locul pe care îl ocup. Dacă este o cursă curată, având în spate toată pregătirea, se poate întâmpla un record mondial. Dacă sunt mulțumit de felul cum am înotat, puțin îmi pasă de locul pe care îl ocup la final. Cred că asta e o abordare mult mai sănătoasă.”, a declarat David Popovici.

(NU RATA: Americanii au făcut un cult pentru David Popovici. Cum îl numește presa de peste ocean pe sportivul român)