„Nu m-am drogat și nici nu sunt beat”. Ce s-a auzit la stația de amplificare a stadionului la meciul lui Dinamo din Cupă

Publicat: 30/08/2023 | 14:48
Startul meciului Metaloglobus - Dinamo a avut parte de un moment inedit / Sursă Foto: Facebook

Marți, 29 august 2023, Metaloglobus și Dinamo s-au înfruntat în play-off-ul Cupei României. Formația alb-roșie s-a impus cu scorul de 2-1 și s-a calificat în grupele competiției. Crainicul partidei de la Târgoviște a fost jurnalistul Gabi Safta. Acesta a oferit un moment inedit înainte de startul meciului.

Marți după-amiază, Metaloglobus și Dinamo s-au înfruntat la Târgoviște în play-off-ul Cupei României. În ciuda faptului că teoretic pornea ca favorită, formația alb-roșie a avut o misiune dificilă în fața echipei din Liga a 2-a.

(CITEȘTE ȘI: Povestea deținutului care a plantat mesaje în pereții stadionului din Constanța. Are 92 de ani acum și are o rugăminte pentru Gheorghe Hagi)

Crainicul meciului Metaloglobus – Dinamo a oferit câteva momente unice

Metaloglobus a început foarte curajos partida de la Târgoviște, iar în minutul 22, șutul lui Dragoş Huiban a lovit bara porții dinamoviste. Mai mult, în repriza secundă, în minutul 51, Yassine Zakir a profitat de o gafă a defensivei dinamoviste și a deschis scorul. Intrat la pauză, Andrei Ahmed Bani a ieșit la rampă pe finalul partidei. În minutul 78, Bani a reușit egalarea cu un şut de pe partea dreaptă cu care l-a surprins pe portarul Avram. Același Bani a marcat golul victoriei pentru Dinamo în minutul 90+4, după un contraatac purtat de Lamine Ghezali. Astfel, Dinamo s-a impus cu scorul de 2-1 și s-a calificat în grupele Cupei României.

Startul partidei a avut parte de un moment inedit, creat de jurnalistul Gabi Safta, care a fost crainicul partidei. El este un stelist recunoscut, ani buni fiind announcer la meciurile FCSB-ului. Astfel, el a dorit încă de la începutul partidei de la Târgoviște să-i felicite pe suporterii dinamoviști pentru sprijinul lor exemplar față de echipa favorită. Pentru ca spusele sale să nu pară malițioase, Safta a făcut chiar și o glumă prin care a dorit să sublinieze că a ajuns la maturitate și îi poate aprecia și respecta pe fanii adversarei istorice a FCSB-ului.

„Fără acești fani dedicați, Dinamo n-ar mai fi existat! Și am și o surpriză pentru voi.

Nu m-am drogat și nici nu sunt beat, dar m-am maturizat și eu și pot să recunosc acum că Dinamo are niște suporteri deosebiți! Aveți tot respectul meu!”, a transmis Gabi Safta.

După ce timp de 9 ani a fost angajat în cadrul Federației Române de Fotbal, Gabi Safta a decis că a venit timpul pentru o schimbare. Astfel, în urmă cu trei luni, el a plecat de la FRF și de atunci s-a dedicat unor noi proiecte. Mai exact, jurnalistul are propria emisiune la Radio Gold FM și comentează pe Facebook meciurile echipei FC U Craiova 1948.

(NU RATA: Motivul pentru care Gigi Becali l-a amendat pe Florinel Coman cu 10.000 de euro. „Mă bagă și la discriminare”)