România, ca și eliminată de la Mondialul de handbal feminin. Cristina Neagu n-a făcut diferența cu Germania

Publicat: 07/12/2023 | 21:26
Cristina Neagu și Florentin Pera: Foto: Facebook FRH

România este ca și eliminată de la Mondialul de handbal feminin. Româncele au fost învinse de Germania, scor 22-24, în primul meci al grupei principale de la Campionatul Mondial. În proporție de 99,9%, „tricolorele” sunt out din competiție. Nici Cristina Neagu nu a făcut diferența în acest meci. Cea mai bună jucătoare a primei reprize a fost portărița, care a scos aruncări din toate unghiurile.

Echipa de handbal feminin a României a fost învinsă de Germania, iar „tricolorele” își pot lua adio de la Campionatul Mondial. Echipa noastră a intrat în grupa principală de la Herning cu punctele planificate, după victoriile cu naționalele din Chile și Serbia. Dacă în disputa cu Serbia, româncele au spulberat tot ce le-a stat în cale, iată că nu s-a întâmplat asta și-n meciul cu Germania. Trupa pregătită de Florentin Pera își poate lua adio de la Campionatul Mondial de handbal feminin, după ce au suferit un eșec în fața nemțoaicelor.

Echipa de handbal feminin a României, meci pierdut în fața Germaniei

În prima repriză a meciului, cea mai bună handbalistă a fost chiar portărița, Daciana Drosu. Sportiva a făcut tot posibilul să-și apere cât mai bine poarta, așa că a scos multe aruncări venite din toate unghiurile. A dat tot ce a avut mai bun și chiar a reușit să iasă în evidență. Nu putem spune același lucru și despre Cristina Neagu, care nu a făcut diferența în meciul cu Germania.

Eliza Buceschi a dus greul în atac. Sportiva de la Rapid a marcat de cinci ori în prima parte. După time-out-ul nemțoaicelor, imediat după minutul 20, Neagu și-a luat în serios, ca de fiecare dată, rolul de lider și a consemnat prima acțiune pe parchet. A reușit să înscrie de două ori și a dat trei pase decisive în meci. Chiar și așa, eforturile „tricolorelor” au fost în zadar.

După acest meci foarte greu, România a rămas cu două puncte în această fază a competiției, Germania are 6 puncte. Cele două echipe mai au de disputat două meciuri. Din grupa asta mai face parte și Danemarca, cu 4 puncte și un meci de disputat. Nordicele stau bine pe poziții și pare aproape imposibil că vor întâmpina probleme în acest punct al competiției.

Primele două calsate din această grupă merg mai departe în sferturi. În acest context, pare foarte greu ca „tricolorele” să meargămai departe în această fază. Româncele mai au de jucat cu Polonia și Japonia, în această grupă.