Sepsi a câștigat pentru al doilea an consecutiv Cupa României. Covăsnenii s-au impus la loviturile de departajare

Publicat: 25/05/2023 | 00:05
Sepsi a câștigat Cupa României / Sursă Foto: Instagram

Miercuri, 24 mai, Sepsi și U Cluj s-au înfruntat la Sibiu în finala Cupei României. După 90 de minute în care ambele echipe s-au anihilat reciproc, partida a ajuns în prelungiri. Cum nici în cele două reprize suplimentare nu s-a marcat, meciul s-a decis la loviturile de departajare. Covăsnenii au avut mai mult sânge rece și s-au impus cu scorul de 5-4. Astfel, Sepsi a cucerit trofeul pentru al doilea an consecutiv.

Miercuri seară, pe stadionul municipal din Sibiu, în finala Cupei României s-au înfruntat Sepsi și U Cluj. Partida se anunța extrem de interesantă, având în vedere că ambele echipe puteau încheia sezonul cu un trofeu câștigat. Totuși, Sepsi pornea ca favorită, prin prisma faptului că a evoluat în play-off-ul Superligii, în timp ce U Cluj a trecut prin mari emoții pentru evitarea retrogradării. În plus, echipa covăsneană câștigase trofeul în sezonul trecut.

(CITEȘTE ȘI: Gigi Becali tună și fulgeră după ce FCSB a ratat titlul. Critici dure la adresa fotbaliștilor săi: „Jucători fără bărbație, fricoși”)

Sepsi a câștigat Cupa României după o finală decisă la penalty-uri

Sepsi a început mai bine partida și a avut prima ocazie de gol în minutul 6, când Ciobotariu a trimis periculos cu capul puțin pe lângă poarta clujenilor. A urmat ocazia lui Rondon, care a trimis cu capul peste poartă, după centrarea lui Matei. Susținuți frenetic din tribune de peste 8.000 de fani, clujenii au replicat abia în minutul 22. Martic a pasat perfect în fața porții covăsnene însă Remacle a ratat șutul, iar apoi Chipciu a trimis mingea peste transversala porții lui Niczuly.

U Cluj a mai avut două ocazii uriașe. În minutul 25 Thiam a șutat bine dar mingea a lovit bara porții covăsnene. După doar 7 minute, Dan Nistor a reușit o cursă spectaculoasă, însă și șutul său a lovit bara porții lui Niczuly. Pe finalul primei reprize, Sepsi a avut o nouă ocazie de gol, dar șutul puternic al lui Safranko a fost respins de Gorcea.

În repriza secundă, Sepsi a început în ofensivă, iar prima mare ocazie a avut-o Dumitrescu. Acesta a trimis periculos de pe partea stângă, iar mingea a aterizat pe plasa porții lui Gorcea. În minutul 52, portarul clujenilor a avut o nouă intervenție decisivă și a prins mingea în extremis, pe linia porții, după șutul lui Ciobotariu. Totuși, după 90 de minute de joc, scorul a rămas neschimbat, 0-0.

În cele două reprize de prelungiri niciuna dintre echipe nu a reușit să marcheze și astfel s-a ajuns la loviturile de departajare. Niczuly a fost providențial în poarta covăsnenilor și a apărat șuturile lui Ely Fernandes, Gomes și Martic. Astfel, Sepsi s-a impus cu scorul de 5-4 și a cucerit pentru al doilea an consecutiv Cupa României.

(VEZI ȘI: Gheorghe Hagi s-a dus glonț la soție după ce Farul a devenit campioana României. “Voi nu știți cum fac acasă”. Video de colecție)