Simona Halep, umilită de WTA! Fanii româncei au luat imediat foc. „De ce sunteți atât de penibili?”

Publicat: 05/08/2023 | 19:54
Simona Halep / Sursă Foto: Facebook

Simona Halep (31 de ani, 56 WTA) a fost audiată în cadrul tribunalului Sport Resolutions la finalul lunii iunie. În ciuda faptului că trebuia să primească verdictul la două săptămâni din momentul audierilor, campioana noastră încă așteaptă decizia în cazul său de doping. Pe fondul situației ingrate în care se află, Simona a primit o nouă lovitură. WTA a ignorat-o efectiv pe româncă înainte de startul turneului din Canada.

După o așteptare de peste 8 luni, pe 28 și 29 iunie 2023, Simona Halep a fost audiată în cadrul tribunalului Sport Resolutions din Londra. În ciuda faptului că ar fi trebuit să primească verdictul final la două săptămâni din  momentul audierilor, campioana noastră încă așteaptă cu înfrigurare decizia. Pe fondul acestei situații extrem de neplăcute, Simona a primit o nouă umilință din partea celor de la WTA.

(CITEȘTE ȘI: Reacția ITIA, după ce Simona Halep apare înscrisă pe lista US Open 2023)

WTA, gest reprobabil față de Simon Halep. Fanii româncei au reacționat imediat

Turneul WTA 1000 din Canada se va desfășura în perioada 7 – 13 august, aceasta fiind ultima competiție pe care a câștigat-o Simona Halep înainte de a fi depistată pozitiv.

Cu trei zile înainte de începerea turneului, WTA a prefațat competiția printr-un articol publicat pe site-ul oficial. Surprinzător, poza principală folosită este una cu jucătoarea italiană Camila Giorgi, cea care a câștigat turneul în anul 2021. Fanii Simonei Halep au reacționat imediat, aceștia considerând că gestul este total nedrept față de româncă, care a câștigat turneul din Canada în anul 2022.

„Poate trebuie ca cineva să vă împrospăteze memoria și să vă arate cine este campioana en-titre a turneului. De ce sunteți atât de penibili?” / „Simona Halep a câștigat turneul anul trecut, nu Giorgi”, au fost câteva dintre comentariile internauților.

Reacția celor de la WTA nu s-a lăsat însă prea mult așteptată. Aceștia și-au argumentat decizia de a folosi o fotografie cu Giorgi deoarece aceasta a câștigat ultimul turneu disputat la Montreal, anul acesta competiția revenind în acest oraș. Anul trecut, turneul câștigat de Simona Halep s-a disputat la Toronto.

„Anul trecut, Simona Halep a învins-o pe Beatriz Haddad Maia cu 6-3, 2-6, 6-3 pentru a câștiga turneul, în Toronto. Ultima oară când turneul a avut loc în Montreal, Camila Giorgi a capturat cel mai mare titlu al carierei sale, după 6-3, 7-5 în finala cu Karolina Pliskova”, au anunțat cei de la WTA.

(NU RATA: Anunțul momentului despre Simona Halep! Tribunalul de la Londra, dezvăluiri de ultimă oră)