Ciudățenia din bazin pe care a descoperit-o David Popovici la mondialul din Japonia. Românul s-a calificat în finală la 200 de metri liber

Publicat: 24/07/2023 | 17:04
David Popovici s-a calificat în finala Campionatului Mondial de Natație din Japonia / Sursă Foto: Instagram

Luni, 24 iulie 2023, David Popovici (18 ani) a debutat în cadrul Campionatului Mondial de Natație din Japonia. Românul s-a calificat fără emoții în finala probei de 200 de metri liber, dovedind că este marele favorit la câștigarea medaliei de aur.

După cum era de așteptat, David Popovici a debutat în stil de mare campion în cadrul Campionatului Mondial de Natație din Japonia. În după-amiaza zilei de luni el s-a calificat în finala probei de 200 de metri, obținând cel mai bun timp al semifinalelor, 1:44,70.

(VEZI ȘI: David Popovici cucerește Japonia! Ce distincție a primit înainte de startul Campionatului Mondial de la Fukuoka)

David Popovici, calificare grandioasă în finala probei de 200 de metri liber

În serii, David Popovici nu a forțat prea mult, el obținând calificarea în semifinalele probei de 200 de metri liber cu al treilea timp. Situația s-a schimbat însă în semifinale, unde campionul nostru nu a mai riscat nimic. David a luat startul în a doua semifinală, de pe culoarul 5, și și-a surclasat fără emoții adversarii. El a terminat cursa cu timpul de 1:44,70, cel  mai bun din semifinale. Românul a fost urmat în clasament de americanul Luke Hobson (1:44,87) şi de sud-coreeanul Hojoon Lee (1:45,93). Prima semifinală a fost câştigată de sud-coreeanul Sunwoo Hwang, cu timpul de 1:45,07. Acesta a fost urmat de britanicii Tom Dean (1:45,29) şi Matthew Richards (1:45,40). Finala probei de 200 de metri liber este programată marți, de la ora 14:02.

După ce a obținut calificarea în finală, David Popovici a explicat care a fost strategia sa în serii dar și în semifinale. Totodată, campionul nostru a sesizat că apa din bazinele de la Fukuoka este foarte rece, aspect care totuși nu-l deranjează.

„Singurele mele dorințe erau să-mi iasă bazinele, proba așa cum am calculat-o. Îmi doream să mă calific primul. Uite că de data asta aveam și un obiectiv pentru a-mi asigura cumva calificare. Am vrut să termin primul semifinala pentru a ști că voi intra oricum în ultimul act.

M-am simțit bine, n-a fost ușor niciodată, nu-i ușor. De dimineață, când terminasem proba, era un bazin de relaxare unde o să mă duc și acum curând. Și m-am întâlnit câțiva competitori și ziceau e ușor, ușor, nu, nu, chiar nu e ușor.

De dimineața am înotat mai încet a 2-a jumătate a cursei. Spre final am sprintat un pic ca să nu cumva să fiu atât de tâmpit încât să nu mă calific.

Apa e bună, dar e foarte rece, nu știu ce au japonezii de o fac așa, dar ajută. Publicul japonez e foarte diferit de publicul european. Parcă europenii noștri sunt mai fanatici, țipă, se mișcă mai tare, se agită. Dar e clar că japonezilor le place foarte mult înotul și sportul, iar asta se vede”, a declarat David Popovici.

(CITEȘTE ȘI: David Popovici a făcut anunțul! Înotătorul a ales facultatea la care va studia: „Ne vedem, din toamnă, în campus”)