Plângere penală împotriva lui Cristiano Ronaldo! Incredibil ce a putut să facă fotbalistul după meciul cu Al-Hilal

Publicat: 20/04/2023 | 23:01
Cristiano Ronaldo a declanșat un scandal uriaș în Arabia Saudită / Sursă Foto: Facebook

Marți, 18 aprilie, Al Hilal a primit vizita lui Al Nassr în cadrul etapei 25 din campionatul Arabiei Saudite. Partida a fost câștigată de gazde cu scorul de 2-0, după 90 de minute extrem de tensionate. La finalul meciului, Cristiano Ronaldo (38 de ani) a făcut un gest golănesc la adresa fanilor echipei gazde. Incidentul a produs multă furie în rândul suporterilor arabi, care cer deportarea lusitanului. Mai mult, un avocat a făcut plângere penală împotriva lui Ronaldo.

Etapa 25 din campionatul Arabiei Saudite a programat derby-ul Al Hilal – Al Nassr. Partida a fost extrem de tensionată, ambele formații fiind implicate în lupta pentru primele locuri. Al Hilal s-a impus cu scorul de 2-0 și a produs multă furie în tabăra oaspeților. La finalul partidei, Cristiano Ronaldo a ieșit la rampă din păcate cu un gest foarte urât la adresa fanilor echipei gazdă.

(CITEȘTE ȘI: Cristiano Ronaldo și Georgina sunt la cuțite. Ce l-a enervat pe starul portughez)

Cristiano Ronaldo a declanșat un scandal uriaș în Arabia Saudită. Plângere penală împotriva sa

Cristiano Ronaldo a fost extrem de nervos pe parcursul partidei și a fost urmărit de ghinion. El a primit cartonașul galben în minutul 57 după ce și-a doborât un adversar cu un procedeu inspirat din MMA. După numai 2 minute,  starul portughez a marcat un gol superb însă reușita a fost anulată din cauza unui ofsaid. Al Nassr a pierdut meciul cu 0-2 și a rămas cu 53 de puncte, la trei lungimi în spatele liderului Al Ittihad.

Dezamăgit de această înfrângere, la finalul meciului Cristiano Ronaldo a făcut un gest obscen la adresa fanilor lui Al Hilal, care scandau în cor numele lui Lionel Messi.

La o zi de la acest incident, scandalul a izbucnit, fanii lui Al Hilal cerând prin intermediul rețelelor de socializare deportarea lui Ronaldo. Mai mult, avocatul Nouf Bint Ahmed a anunțat pe Twitter că a depus plângere penală împotriva lui Cristiano Ronaldo. El cere expulzarea starului portughez din Arabia Saudită pe motive de ”indecență în public”.

„Comportamentul lui Ronaldo este infracțiune în Arabia Saudită. E un act indecent public, o dezonoare publică, infracțiune pedepsită cu închisoarea și, dacă ești străin, are ca efect deportarea. Nu urmăresc sportul, dar chiar dacă fanii lui Al-Hilal l-au provocat, el nu a reacționat corect”, a transmis avocatul Nouf Bint Ahmed.

(VEZI ȘI: Omenia își spune cuvântul! Gestul făcut de Cristiano Ronaldo pentru victimele cutremurelor din Siria și Turcia)