O poveste cu accente de thriller juridic se conturează în capitala Italiei, după ce o femeie în vârstă de 84 de ani, fostă angajată a unei agenții ONU, a murit lăsând în urmă o avere considerabilă și o serie de semne de întrebare care au condus la declanșarea unei anchete penale. Cazul este în atenția Parchetului din Roma, care investighează circumstanțele moștenirii și dispariției unei îngrijitoare desemnate unic beneficiar al testamentului.
Femeia decedată, cu o carieră îndelungată în cadrul Fondului Internațional pentru Dezvoltare Agricolă (IFAD), o agenție specializată a Națiunilor Unite cu sediul în Roma, a locuit în ultimii ani într-un apartament din cartierul San Giovanni, unde era asistată permanent de o badantă de origine siriană.
Aceasta din urmă, potrivit testamentului întocmit în condiții care fac acum obiectul unei cercetări judiciare, a fost desemnată moștenitoarea întregii averi: aproximativ 750.000 de euro, bani și bunuri imobiliare.
După decesul bătrânei, petrecut în data de 4 octombrie 2024, îngrijitoarea a dispărut complet, fără a mai putea fi contactată de familie sau autorități. Mai mult, anchetatorii au descoperit că odată cu plecarea sa au dispărut și mai multe documente importante: acte de identitate, dispozitive electronice și fișiere financiare aparținând defunctei.
Dispariția acesteia a survenit într-un moment în care familia bătrânei a început să investigheze situația financiară a acesteia, descoperind mai multe tranzacții neobișnuite și sume mari retrase din conturi în ultimii ani. Se pare că aproximativ 150.000 de euro au fost transferați sau retrași în mod repetat, unele dintre fonduri ajungând în conturi din afara Italiei, inclusiv în Siria.

În acest context, Parchetul din Roma a deschis un dosar penal pentru suspiciuni de înșelăciune comisă asupra unei persoane presupus lipsite de discernământ. Anchetatorii examinează în prezent validitatea testamentului, influențele exercitate asupra testatoarei și posibila implicare a altor persoane din anturajul badantei.
Investigația se concentrează și asupra comportamentului îngrijitoarei în perioada anterioară decesului. Potrivit unor surse apropiate familiei, aceasta primea frecvent vizitatori în apartamentul bătrânei, un fapt care, în ciuda nemulțumirii exprimate de fiul acesteia, ar fi continuat fără restricții. Această conduită ridică semne de întrebare în legătură cu natura relațiilor personale și cu posibila presiune psihologică exercitată asupra defunctei.
Citește și: ADRIANA BAHMUȚEANU, NOI DEZVĂLUIRI LA CANCAN SENZAȚIONAL: ”PRIGOANĂ NU AR FI LĂSAT TESTAMENT”