Acasă » Știri » Cutremur major în Grecia! Românii, panicaţi de seism: „Ne-a trezit din somn”

Cutremur major în Grecia! Românii, panicaţi de seism: „Ne-a trezit din somn”

De: Isabela Popescu 30/08/2022 | 09:47
Cutremur major în Grecia! Românii, panicaţi de seism: Ne-a trezit din somn

În această dimineață, un cutremur de intensitate medie a avut loc în Grecia, seism ce a fost resimțit în mai multe orașe.

”În ziua de 30 August 2022, la ora 06:49:37 (ora locală a României), s-a produs în Grecia un cutremur mediu cu magnitudinea ml 4.5, la adâncimea de 5km. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 133km NV de Patra, 284km S de Tirana, 299km SV de Thessaloniki, 299km V de Piraeus”, se arată pe site-ul INFP.

Românii, panicați de seism

La câteva minute după cutremur, românii au început să se întrebe pe rețelele de socializare dacă seismul a fost real. Aceștia s-au panicat, mai ales că acesta s-a produs la o oră la care majoritatea încă se odihneau și au fost treziți din somn de mișcările cutremurului.

”Ne-am trezit din somn, cum s-a mișcat patul”, ”S-a simțit destul de bine, și nu foarte scurt”, ”Da, a fost! Ne-am trezit din somn”, au fost doar câteva dintre comentariile românilor care s-au trezit speriați din cauza cutremurului produs în Grecia.

VEZI ȘI: CÂȚI OAMENI AR MURI ÎN BUCUREȘTI DACĂ AR AVEA LOC UN CUTREMUR PUTERNIC. CIFRELE SUNT ÎNGRIJORĂTOARE

Ce trebuie să faci în caz de cutremur

  • Clădirile trebuie părăsite calm, fără a lua lucruri inutile, iar drumul spre ieşire trebuie verificat cu grijă, pentru a evita expunerea la pericole.
  • Pentru orice eventualitate, trebuie prevenită rănirea provocată de căderea unor tencuieli, cărămizi, etc. la ieşirea din clădire, utilizând o cască de protecţie sau, în lipsa acesteia, un scaun (taburet) ori alt obiect protector (geantă, ghiozdan, cărţi groase, etc.).
  • Dacă la ieşire uşile sunt blocate, trebuie să se acţioneze fără panică pentru deblocarea acestora. Dacă uşile nu pot fi deblocate, se recomandă spargerea  geamului, curăţirea ramei şi a zonei de cioburi, utilizând un scaun, o vază, etc. şi evacuarea prin golul astfel creat.
  • În cazul în care, în urma unui cutremur sunt persoane rănite, acestea trebuie să fie eliberate din locurile unde  au rămas prinse și trebuie să li se acorde primul ajutor.
Urmărește Cancan.ro pe Google News
×