Victoria obținută de FCSB la Sofia nu l-a satisfăcut pe Gigi Becali. Patronul roș-albaștrilor a răbufnit la finalul partidei

Publicat: 27/07/2023 | 09:30
Gigi Becali, patronul FCSB-ului, numește cluburile "Casa Diavolului"

Miercuri seară, FCSB și CSKA 1948 Sofia s-au înfruntat în prima manșă a turului doi preliminar din Conference League. Echipa roș-albastră s-a impus la limită, scor 1-0. Astfel, FCSB pornește ca favorită în returul de peste o săptămână, ce se va juca la București. În ciuda succesului obținut de echipa sa la Sofia, Gigi Becali nu a fost deloc mulțumit.

Miercuri, 26 iulie, FCSB și-a început aventura europeană. Echipa roș-albastră a înfruntat în deplasare CSKA 1948 Sofia în prima manșă a turului doi preliminar din Conference League. În ciuda faptului că formația roș-albastră a câștigat cu 1-0 meciul de la Sofia, Gigi Becali a fost total nemulțumit de prestația jucătorilor săi.

(VEZI ȘI: Gigi Becali a decis ce se va întâmpla cu Ștefan Târnovanu, după gafa comisă în derby-ul cu Dinamo. „Dacă mai greșește, la revedere”)

Gigi Becali i-a criticat dur pe jucătorii de la FCSB, după victoria de la Sofia

FCSB a început ezitant meciul de la Sofia, însă în minutul 28, Florin Tănase e deschis scorul, după ce șutul lui Olaru a fost respins în față de portarul bulgar. Echipa roș-albastră a mai avut câteva ocazii în prima repriză, însă nu a mai marcat niciun gol. Repriza secundă a fost dominată de formația gazdă, care a avut mai multe șase mari de a egala. Târnovanu a fost însă în formă maximă și a intervenit decisiv de fiecare dată. Astfel, meciul s-a terminat cu victoria la limită a celor de la FCSB, cu scorul de 1-0. Chiar dacă nu a strălucit deloc la Sofia, echipa roș-albastră a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în turul trei. Returul partidei cu CSKA 1948 Sofia se va juca pe 3 august, pe stadionul Arcul de Triumf din București.

În ciuda faptului că FCSB a câștigat, Gigi Becali a fost nemulțumit de jocul echipei sale. Latifundiarul din Pipera susține că dacă vor continua să joace în acest stil, roș-albaștrii nu au nicio șansă să se califice în grupele Conference League.

„Sunt mulțumit că am câștigat, dar nu e în regulă ce s-a întâmplat. În repriza a doua a fost ca în campionatul intern. Te domină echipe mici, nu ai voie, nu există așa ceva. Greșeli multe, Tavi Popescu parcă nu știu ce s-a întâmplat cu el. David Miculescu dădea pase la adversari, Crețu dădea assist pentru ei.

Nu pot să îmi dau seama, nu înțeleg cum se poate întâmpla așa ceva. Azi am jucat cu o echipă care nu știe să dea gol. Cu danezii, dacă jucăm așa, ne spulberă.

Jucătorii se dau șmecheri, ei se cred fotbaliști. Am văzut asta la Tavi Popescu, el se crede la circ. Joacă, mă, fotbal, el joacă la mișto. Aici e joc bărbătesc! Dacă nu e Djokovic avem mereu probleme? Să ne scoată el mereu?

Nu am nicio perspectivă la calificarea în grupe. Nu există nicio perspectivă cu echipa asta! Nu avem valoare de calificare. Poate vine acum Chiricheș, revine Djokovic…. dar nu știu. Noi un meci mai jucăm în Europa, suntem scoși cu jocul ăsta!”, a spus Gigi Becali la Orange Sport.

(NU RATA: Gigi Becali a refuzat să stea de vorbă cu președintele lui Ajax Amsterdam pentru că acesta avea pantofii scorojiți. Cum s-a terminat totul)