O navă cargo a luat foc joi seară în Marea Neagră, în apropiere de localitatea Sfântul Gheorghe. Toți cei 12 membri ai echipajului aflați la bord au fost salvați și recuperați din apă, în viață.
Nava comercială PROGRESS IV, sub pavilionul Republicii Dominicane, tranzita zona economică exclusivă a României din Marea Neagră când s-a scufundat în urma izbucnirii unui incendiu la bord. Incidentul a avut loc la aproximativ 28 de kilometri de localitatea Sfântul Gheorghe. Garda de Coastă a participat la operațiunea de căutare și salvarea a echipajului de la bord. Misiunea s-a desfășurat în condiții deosebit de dificile, din cauza valurilor care atingeau o înălțime de aproximativ 2,5 metri.
La operațiunea de salvare au participat nava comercială „MOHAMAD B”, ambarcațiunea „MAI 0201” a Poliției de Frontieră și navale ARSVOM „SAR ARES” și „SAR ARTEMIS”. Cei 12 membri ai echipajului au fost recuperați din apele mării și preluați de navele de intervenție. Dintre aceștia, zece persoane au fost salvate de către polițiștii de frontieră, iar alte două persoane au fost salvate de către echipajul navei comericale.
„În data de 27.08.2026, în jurul orei 19:00, poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au fost informaţi de către MRCC Constanţa cu privire la faptul că la bordul unei nave comerciale aflate în zona economică exclusivă a României, la aproximativ 20 de mile marine Sud-Est Sfântul Gheorghe, s-a produs un incendiu.
MRCC Constanţa a declanşat o operaţiune de căutare şi salvare a persoanelor aflate în pericol pe mare, prima intervenţie fiind asigurată de către un mijloc de mobilitate navală din cadrul Gărzii de Coastă, desemnat coordonator la faţa locului de către MRCC Constanţa
În urma informațiilor transmise de către o navă comercială aflată în zonă, potrivit căreia au fost observate persoane în apă, polițiștii de frontieră au acționat imediat pentru căutarea și salvarea acestora.
În urma desfășurării operațiunii de salvare, până la ora 21:00, toate cele 12 persoane, care s-au aflat la bordul navei comerciale au fost salvate.
Dintre acestea, zece persoane au fost salvate de către polițiștii de frontieră, una dintre ele fiind rănită, iar alte două persoane au fost salvate de către echipajul navei comerciale.”, informează Garda de Coastă.
Nicușor Dan, prima reacție după incidentul din Marea Neagră
În cadrul unei conferințe de presă, președintele Nicușor Dan a anunțat că nava comercială a fost lovită înainte de a lua foc. Cauzele exacte ale incidentului urmează să fie stabilite cu certitudine abia după finalizarea anchetei.
„În această seară am avut un eveniment în apele teritoriale românești. Nava a fost lovită, dar nu știm de cine, de ce fel… Din fericire membrii echipajului au fost salvați. Garda de Coastă a intervenit prompt, nimeni nu a fost rănit. Urmează să fie o cercetare și se va stabili exact ce s-a întâmplat.”, a transmis Nicușor Dan joi seară, pentru Digi24.
Un nou fragment de dronă a fost descoperit pe o plajă din Constanța. Autoritățile fac cercetări