Guvernul israelian a fost informat sâmbătă seara, potrivit unor surse din Israel, că ayatollahul Ali Khamenei ar fi fost ucis în urma raidurilor aeriene.
Membrii cabinetului au primit o notificare oficială conform căreia liderul suprem iranian a fost eliminat, iar presa israeliană relatează că trupul acestuia ar fi fost recuperat dintre dărâmăturile reședinței sale.
Anterior, premierul Benjamin Netanyahu afirmase că există „semne” că Ali Khamenei ar fi murit în atacurile recente lansate de Israel. Complexul rezidențial al liderului iranian ar fi fost distrus în loviturile de sâmbătă dimineața.
Alte informații indică faptul că ambasadorul Israelului în Statele Unite, Yechiel Leiter, ar fi transmis unor oficiali americani de rang înalt că Khamenei a fost eliminat.
Canalul 12 din Israel susține că o fotografie cu presupusul cadavru al liderului iranian a fost prezentată premierului Netanyahu și principalilor responsabili din domeniul securității.
În declarația sa de sâmbătă seara, Netanyahu a reiterat că există „semne” privind moartea liderului suprem al Iranului. Acesta s-a adresat direct populației iraniene, susținând că atacurile ar putea contribui la eliberarea lor de sub „tiranie” și că ar avea „o șansă unică într-o generație” de a răsturna regimul.
Premierul a lansat un apel explicit: „Ieșiți în stradă în număr mare” și „duceți treaba la bun sfârșit”, insistând că „este timpul să vă uniți” și „să vă uniți pentru o misiune istorică”.
Totodată, Netanyahu a anunțat că „astăzi am ucis mai mulți lideri importanți implicați în programul nuclear al Iranului și vom continua să țintim mai multe locații ale acestui regim”. Potrivit relatărilor, Israelul ar fi lansat aproximativ 30 de bombe asupra complexului în care locuia Khamenei în cadrul operațiunii de sâmbătă dimineața.
Panică în rândul vedetelor, după bombardamentele din Emirate: “Situația e foarte gravă”